Królewski miód spadziowy 0
Królewski miód spadziowy

Miód spadziowy to miód bardzo rzadki i dlatego jest tak cenny. Jednak to nie wszystko! Duża wartość miodu spadziowego wynika również z jego wyjątkowych właściwości. To miód godny króla – nic dziwnego, że mówią o nim „królewski” miód.

 

Miód to owoc ciężkiej pracy pszczół, który powstaje z nektaru kwiatów zebranego przez pracowite owady. Miód spadziowy jest tutaj wyjątkiem, ponieważ wytwarzany jest nie z nektaru, ale ze spadzi. Spadź to słodka i lepka wydzielina czerwców oraz mszyc, które żerują na drzewach liściastych i iglastych. Słodkie kropelki, które latem gromadzą się na drzewach, przyciągają pszczoły, które zbierają spadź i dodatkowo ją zagęszczają.  W ten sposób powstaje miód spadziowy, który dzielimy ze względu na drzewa, z których pochodzi spadź.

 

Miód spadziowy - królewski miód dla każdego.

 

Miód spadziowy iglasty najczęściej powstaje ze spadzi zebranej ze świerku lub jodły. Miód spadziowy liściasty zazwyczaj pochodzi od spadzi z lipy. Miód spadziowy to jeden z najdroższych miodów, ponieważ jest trudno dostępny. W niektórych regionach spadź pojawia się tylko co kilka lat!

 

BEZCENNY MIÓD SPADZIOWY

Miód spadziowy pod wieloma względami przewyższa miody nektarowe. W składzie ma 9 razy więcej biopierwiastków, które w miodzie „królewskim” występują w bardzo dobrze przyswajalnej formie. Miód spadziowy zawiera potas, sód, wapń i fosfor, a jako jedyny z miodów ma w sobie również srebro i cynę. Miód spadziowy ma 2 razy więcej białek, aminokwasów i enzymów niż miody nektarowe. Znajdziemy w nim również witaminy z grupy B, witaminy A, C oraz K. Dodatkowo miód ze spadzi jodłowej zawiera gwajakol – jest to substancja o działaniu przeciwbakteryjnym i wykrztuśnym.

 

 

KRÓLEWSKI SMAK I ZAPACH

Miód spadziowy nie powstaje z nektaru, więc jego smak i aromat różni się od walorów miodów nektarowych.

Miód spadziowy iglasty ma łagodny smak, w którym wyczuwalne są nuty żywiczne. Igliwie i żywica są wyczuwalne także w jego zapachu. Miód ze spadzi drzew iglastych ma bardzo ciemny kolor, z szarym lub zielonym odcieniem. Wiosenne miody są jaśniejsze. Uzyskuje się go zwykle ze spadzi świerkowej lub jodłowej, ale często spotykane są też miody spadziowe z modrzewia lub sosny. Ten rodzaj miodu jest lepki i cięższy niż miody nektarowe.

 

Pomysł na prezent? Miód spadziowy!

 

Miód spadziowy z drzew iglastych polecany jest w dolegliwościach przewodu pokarmowego, dróg oddechowych oraz chorobach serca. Wspiera organizm przy nerwicy. Jest bardzo odżywczy, dlatego warto używać go przy anemii oraz podczas powrotu do zdrowia po wyczerpującej chorobie.

 

 

Miód spadziowy liściasty ma bardziej wyrazisty smak, kwiatowy aromat oraz złocistożółty kolor, który pod wpływem tlenu i światła zmienia się na ciemniejszy. Powstaje zazwyczaj ze spadzi zebranej przez pszczoły z klonu, lipy, wierzby, buku, głogu lub brzozy. Królewski miód spadziowy liściasty zalecany jest przy schorzeniach nerek oraz dróg moczowych oraz jako wsparcie wątroby, dróg żółciowych i stawów. Ma mniej kalorii, ale więcej węglowodanów niż cukier – to świetna alternatywa dla białego cukru.

 

MIÓD SPADZIOWY, CZYLI DBAJ O ZDROWIE JAK KRÓL!

Miód spadziowy nie jest tak popularny jak miody nektarowe – czas to zmienić, bo miód ze spadzi to nasz silny sprzymierzeniec w walce o zdrowie. Pomaga zmniejszyć szkodliwe działanie na organizm herbaty, kawy, papierosów i alkoholu. „Królewski” miód ze spadzi liściastej wspomaga przemianę materii, pracę serca oraz nerek, a także poprawia krążenie, obniża ciśnienie oraz naturalne uspokaja. Warto też wiedzieć, że przyśpiesza gojenie się różnego rodzaju ran i uszkodzeń skóry.

 

 

Po miód ze spadzi iglastej sięgajmy, kiedy zmagamy się z kaszlem, przeziębieniem oraz stanem zapalnym, ponieważ działa wykrztuśnie i przeciwzapalnie. Miód spadziowy iglasty wzmacnia odporność oraz jest pomocny przy bezsenności i stanach niepokoju. To solidne wsparcie dla organizmu – dla osób, które pracują w trudnych warunkach albo są po długotrwałej kuracji antybiotykami i sterydami.

 

SPADŹ PLUS NEKTAR, CZYLI…

Nie każdemu musi odpowiadać wyrazisty smak i zapach miodu spadziowego, ale nawet wtedy możemy korzystać z jego właściwości. Miód spadziowo-nektarowy łączy w sobie cechy miodu „królewskiego” z nektarowymi. Przyjmuje kolor od pomarańczowego do ciemnobrązowego. Miód spadziowo-nektarowy jest słodszy od miody spadziowego, a w jego aromacie można wyczuć aromaty żywiczne i kwiatowe. Czasem uznawany jest za miód „niegatunkowy”, ale nie warto się zrażać. Miód spadziowo-nektarowy jest bardzo odżywczy, ma bogaty skład i właściwości.

 

Miód nektarowo-spadziowy, czyli naturalnie dobre połączenie.

 

 

Miód spadziowy jest drogi, ale wart swojej ceny. Miód „królewski” jest bezcenną skarbnicą składników odżywczych. Zrób wyjątkowy prezent sobie albo komuś bliskiemu. Miód spadziowy to podarunek godny koronowanych głów!

 

Słoiczek miodu - prezent dla urody i smaku.

 

Jakie właściwości mają różne rodzaje miodów? Pisaliśmy o tym tutaj.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Wersja komputerowa
Sklep internetowy Shoper.pl