Chili24.pl
Jej wysokość soczewica
Jej wysokość soczewica

Czas na nowo odkryć soczewicę! Ta roślina strączkowa towarzyszy ludzkości od bardzo dawna – była ważnym elementem diety człowieka prehistorycznego. W późniejszych wiekach soczewica straciła na znaczeniu, choć nie wszędzie – w Indiach od zawsze miała wysoką pozycję.

Współcześnie soczewica wraca do łask. I słusznie! Soczewica jest smaczna, niedroga i pełna wartości odżywczych. To dlatego coraz częściej gości na talerzach, nie tylko u wegetarian. 

Nasiona soczewicy są szczególnie cenione przez osoby na diecie roślinnej. To zasługa dużej ilości wartościowego białka pochodzenia roślinnego. 100 gram ugotowanej soczewicy zawiera około 9 grama białka. Nie jest to białko pełnowartościowe, dlatego trzeba je łączyć z produktami bogatymi w aminokwasy, na przykład ziemniakami lub produktami zbożowymi. Warto jednak wspomnieć, że białko zawarte w soczewicy jest bardzo dobrze przyswajalne! Przyswajalność białka z soczewicy to około 85%, podczas gdy w przypadku mięsa kształtuje się ono na poziomie 96%. Jest to świetna opcja dla wegan i wegetarian oraz osób, które chcą ograniczyć jedzenie mięsa.

Zagraj w zielone! Zielona soczewica to uniwersalny wybór.

Duża ilość białka to dopiero początek! Soczewica to źródło skrobi opornej, czyli prebiotyku, który wspiera rozwój pożytecznej mikroflory w układzie pokarmowym. Soczewica ma niski indeks glikemiczny oraz dużą zawartość błonnika, dzięki czemu wspomaga odchudzanie. Soczewica zawiera również witaminy A, C i K oraz witaminy z grupy B, minerały, takie jak żelazo, potas, miedź, fosfor, magnez, mangan, wapń, cynk, sód i jod, a także kwas foliowy. Jedzenie soczewicy pomaga obniżyć poziom cholesterolu i cukru oraz poprawić funkcjonowanie jelit. Kto powinien włączyć soczewicę do diety? Polecana jest osobom z cukrzycą, nadwagą i anemią, stosującym dietę odchudzającą lub wegetariańską, a także kobietom w ciąży i sportowcom.

Pełna słońca żółta soczewica.

 

WSZYSTKIE KOLORY SOCZEWICY

Soczewica ma różne kolory – nie wpływają one w dużym stopniu na wartości odżywcze, jednak mają znaczenie dla sposobu przygotowania. W każdym przypadku trzeba pamiętać, że soczewica bardzo chłonie wodę, dlatego trzeba nalać jej do garnka 2 razy więcej niż wsypujemy soczewicy. Soczewicę solimy około 10 minut przed końcem gotowania, aby nie straciła białka.

Soczewica na szybko - spróbuj czerwonej soczewicy!

Soczewica brązowa ma wyrazisty smak, jest twarda i zachowuje swój kształt. Przed gotowaniem trzeba ją namoczyć około pół godziny. Soczewicę brązową gotujemy około 50 minut. Ten rodzaj doskonale sprawdzi się w sałatkach, a także jako składnik wegetariańskich pasztetów, kotletów lub gulaszów.

Soczewica czerwona to soczewica brązowa, ale pozbawiona łupinki. Łatwo się rozgotowuje, dlatego jest dobrą bazą do zup i sosów. Przed gotowaniem (około 15 minut), nie trzeba jej moczyć, wystarczy, że przepłuczemy nasiona wodą.

Soczewica zielona ma delikatny smak i zachowuje sypkość po ugotowaniu. Na początku trzeba ją namoczyć, a następnie gotować przez około 15 minut. Soczewica zielona dobrze komponuje się z różnymi przyprawami i ziołami. Możemy dodawać ją do sałatek, farszów i past.

Soczewica żółta jest stosunkowo mało popularna. W smaku przypomina soczewicę zieloną, jednak rozpada się przy gotowaniu, tak jak soczewica czerwona. Najlepiej nadaje się do zup i sosów. Przygotowujemy ją tak samo jak soczewicę zieloną.

Odkryj bogactwo wartości soczewicy brązowej!

Soczewica czarna, czyli beluga, wyglądem przypomina kawior. Nie trzeba jej namaczać, a jej gotowanie powinno trwać około 25 minut. Soczewica czarna ma głęboki, wyrazisty smak, który pasuje do sałatek, przekąsek i zup. Ten rodzaj soczewicy bardzo ładnie prezentuje się na talerzu, a jej czarny kolor to zasługa dużej ilości antyoksydacyjnych barwników.

Najdroższa soczewica świata to francuska soczewica du Puy. Po ugotowaniu zachowuje swój kształt i jest wyjątkowo aromatyczna.

Wyrazista, wyjątkowa - soczewica czarna.

 

CO Z SOCZEWICY - PRZEPISY

Soczewica może być bazą dla wielu ciekawych potraw. Najprostszy przepis to zupa-krem lub pasta, czyli ugotowana soczewica zblendowana z warzywami. Soczewicę możemy zmiksować także z jabłkiem – tak powstanie zaskakujący dodatek do pieczywa. Jeśli nie mamy mocnego blendera, zdecydujmy się na soczewicę czerwoną lub żółtą, które łatwo jest rozgotować i wymieszać potem z wybranymi dodatkami.

Szybki lunch lub obiad z soczewicą.

Soczewicę wymieszaną z ugotowanymi warzywami, jajkami, odrobiną oleju i przyprawami możemy włożyć do keksówki, a potem do piekarnika. To sposób na smaczny, wegetariański pasztet. Z soczewicy z dodatkami (na przykład pieczarkami) stworzymy pożywne wegetariańskie kotleciki, idealne na przykład do burgerów.

Pasty z soczewicą - sposób na smaczne kanapki.

Soczewica jest też znakomitym dodatkiem do sałatek lub potrawek. Znajdziemy ją w różnych gotowych mieszankach - warto sięgnąć po taki produkt, bo posiłek z soczewicą będzie bardzo pożywny i wartościowy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Wersja komputerowa
Sklep internetowy Shoper Premium