Chili24.pl
Dla kogo produkty proteinowe?
Dla kogo produkty proteinowe?

Proteinowe – brzmi jak coś dla sportowców! Dla kogo są produkty proteinowe i czy musisz chodzić na siłownię, żeby jeść proteinowe batony? Czas się przekonać!

Produkty proteinowe nie są tylko dla sportowców, może jeść je każdy – naprawdę, nikt tego nie sprawdza. ;) To prawda, że produkty proteinowe są szczególnie wartościowe dla trenujących, jednak batony i chleb proteinowe mogą jeść nie tylko sportowcy.

 

NATURALNE ŹRÓDŁA BIAŁKA

Zacznijmy od tego, że proteinowy znaczy tyle, co białkowy – a o białku niemal każdy wie, że jest potrzebne. Białko to podstawowy składnik budujący organizm. Wspiera regenerację oraz adaptacje do wysiłku, bierze udział w procesach metabolicznych oraz buduje mięśnie. Osoby aktywne fizycznie, w tym sportowcy, mają większe zapotrzebowanie na białko, szczególnie, kiedy chcą budować masę mięśniową albo potrzebują poprawić regenerację. Niedobór białka może powodować między innymi osłabienie organizmu, spadek odporności, bóle mięśni i stawów czy pogorszenie kondycji.

Naturalnym źródłem białka, czyli protein, są mięso, jajka, mięso i produkty mleczne, a w diecie opartej na roślinach – orzechy, soja i produkty sojowe, na przykład tofu, oraz warzywa strączkowe. W przypadku diety roślinnej bardzo ważne jest odpowiednie zbilansowanie białka w codziennej diecie. Więcej o roślinnych źródłach białka przeczytasz na blogu.

Co kiedy ktoś nie lubi, nie potrafi albo nie może dostarczyć sobie odpowiedniej ilości białka w diecie?

PRODUKTY PROTEINOWE – O CO CHODZI?

Odpowiedzią na zwiększone zapotrzebowanie na białko są produkty proteinowe. Są to produkty wysokobiałkowe, czyli wzbogacone o dodatkowe białko, na przykład białko serwatkowe albo roślinne białko grochowe. Bardzo często zawartość białka w produktach proteinowych jest kilka razy większa niż w innych tego samego rodzaju produktach.

Najbardziej popularne są słodycze proteinowe, przede wszystkim wysokobiałkowe batony – zajmują mało miejsca, dodają energii, a przy tym świetnie sprawdzą się jako słodka przekąska! Inny sposób na proteinową przekąskę – chrupiące ciastko albo budyń, do zjedzenia na ciepło. Z proteinowych produktów na uwagę zasługują też masła orzechowe z białkiem serwatkowym. Orzechy same w sobie są dobrym źródłem białka – wysokobiałkowe masło orzechowe jest świetnym dodatkiem do pieczywa albo składnikiem domowych wypieków, deserów i innych słodkości.

Ciekawym produktem proteinowym jest... chleb. Pieczywo z reguły jest synonimem węglowodanów, a tutaj niespodzianka! Do wypieku chleba proteinowego, oprócz tradycyjnej mąki, używa się na przykład białka pszenicy oraz bogatej w białko mąki sojowej. Chleb proteinowy smakuje trochę inaczej niż „tradycyjny” chleb, ale za to jest jest apetycznie wilgotny i bardzo sycący!

 

PRZEKĄSKI I PRODUKTY PROTEINOWE – DLA KOGO?

Więcej białka, jak już wiadomo, potrzebują sportowcy, dla poprawy kondycji i regeneracji oraz zwiększenia masy mięśniowej. Nie jest to jednak jedyna grupa, która ma zwiększone zapotrzebowanie na proteiny.

  • Proteinowe produkty mogą być wartościowym uzupełnieniem diety odchudzającej. Białko bardzo dobrze syci, a przy okazji jego przyswojenie „kosztuje” organizm sporo energii, co może dodatkowo podkręcić metabolizm.

  • Pracownicy fizyczni zdecydowanie zaliczają się do grupy osób aktywnych fizycznie – dlatego w ich przypadku dodatkowa porcja białka, która nasyci i poprawi regenerację, jest bardzo przydatna.

  • Zapotrzebowanie na białko zwiększa się u kobiet w ciąży – warto o tym pamiętać, żeby zdrowo przejść przez ten czas.

  • Dzieci i młodzież w okresie wzrostu również potrzebują sporo białka – to przecież podstawowy budulec organizmu!

  • Przy chorobach przewlekłych, kiedy wzrasta ryzyko niedożywienia, także trzeba zadbać o odpowiednio większą dawkę białka w codziennej diecie.

  • Każdy, kto potrzebuje zjeść coś na szybko lub ma ochotę na coś słodkiego – słodycze i przekąski proteinowe to produkty jak każde inne, po prostu mają więcej białka.

MITY O PRODUKTACH PROTEINOWYCH

Najważniejsze informacje za nami, jednak wciąż pozostaje kilka pytań o produkty proteinowe – na ich temat często krążą pewne błędne przekonania.

Czy batony i inne produkty proteinowe są zdrowe? Tak jak zawsze, to kwestia dawki. Słodki batonik od czasu do czasu nie zaszkodzi, a nawet może być dobry dla głowy. A batonik czy ciastko proteinowe to po prostu zwykłe słodycze, które także mają w sobie cukier. Podobnie jest z innym mitem – że produkty proteinowe odchudzają. Proteinowe przekąski nie są rozwiązaniem, ale są wsparciem na drodze do celu.

 

Nic nie zastąpi naturalnych źródeł białka i produkty proteinowe powinny być uzupełnieniem, a nie podstawą diety – jednak warto czasem spróbować z tej wartościowej i przyjemnej opcji.

 

Źródła:

  • Michał Gołębewicz, Produkty proteinowe - czy są zdrowe i czy warto je kupować [wszystko o białku], 2019,
  • Ilona Płazowska, Dzienne zapotrzebowanie na białko, 2022,
  • Maja Błaszczyk, Niedobór białka w diecie – objawy i skutki. Jak uzupełnić białko w organizmie?, 2023.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Wersja komputerowa
Sklep internetowy Shoper Premium