Chili24.pl
Czy kawa wypłukuje magnez? Fakty i mity o kawie 0
Czy kawa wypłukuje magnez? Fakty i mity o kawie

Jak dobrze zacząć dzień? Dla wielu z nas jest tylko jedna odpowiedź – od ulubionej kawy! Mała czarna, kawa z mlekiem, gorzka lub z cukrem, szybkie espresso lub rozpieszczające cappucino, z małej filiżanki lub dużego kubka, z ekspresu, drippera lub parzona tradycyjnie – jest wiele sposobów na kawę.

Kawę pijemy dla pobudzenia, ale też dla smaku, przyjemności i towarzystwa. Czasem traktujemy ją wręcz jak „grzeszną” przyjemność. Choć trudno w to uwierzyć, nie wszyscy mają dobrą opinię o kawie!

„Kawa wypłukuje magnez!” usłyszeć może kawosz cieszący się kolejną filiżanką ulubionego napoju. I od razu kawa smakuje trochę mniej. Które kawowe mity są prawdziwe, a które możemy włożyć między bajki? Szukamy odpowiedzi, oczywiście przy kawie!

 

KAWA ODWADNIA I WYPŁUKUJE MAGNEZ?

Masz skurcze, drżące powieki, a przy tym pijesz kawę? Prawdopodobnie często słyszysz albo masz przekonanie, że jest tutaj powiązanie, bo przecież kawa wypłukuje magnez.

Czy to prawda? Nie do końca. Kawa ma działanie diuretyczne, dlatego przyjmujemy często, że odwadnia, a przez to przy okazji tracimy magnez. To fakt, że w ten sposób tracimy trochę magnezu, jednak kawa jest niezłym źródłem tego pierwiastka – na tyle dobrym, że pozwala uzupełnić straty i jeszcze trochę zostanie. Warto wiedzieć, że poza magnezem, kawa zawiera również sód, potas, wapń i fosfor.

Plus dla miłośników kawy – regularne picie zwiększa tolerancję na jej moczopędne działanie. Brak magnezu to zwykle efekt zaniedbań w diecie i stresu. Jeśli nie masz innych przeciwwskazań zdrowotnych, to „bezpiecznie” możesz wypić nawet 3 kubki kawy dziennie.

 

KAWA JEST ZŁA DLA SERCA?

Kawa = wzrost ciśnienia – ale nie u każdego! Okazjonalni kawosze z wysokim ciśnieniem ryzykują, jednak wysokociśnieniowcy, którzy piją kawę regularnie są „odporni” na takie jej działanie. Co więcej, kawa pozytywnie wpływa na serce i układ sercowo-naczyniowy, ponieważ zawiera polifenole. Osoby, które piją kawę codziennie, nie powinny mieć problemów z podwyższonym ciśnieniem po małej czarnej – są gorsze błędy w diecie, na przykład duża ilość soli.

 

DOBRA KAWA - SPRAWDŹ OFERTĘ KAW W CHILI24!

 

KAWA ROZPUSZCZALNA JEST GORSZA?

Kawa rozpuszczalna uchodzi za napój drugiej kategorii. To prawda, że jej do produkcji używa się nieco gorszych ziaren, jednak to nie znaczy, że jest całkiem bezwartościowa. Kawa rozpuszczalna ma mniej kofeiny od klasycznej, co jest lepsze dla osób o wrażliwym żołądku. Kawa w tej formie również dostarcza składników mineralnych oraz przeciwutleniaczy.

 

KAWA ODCHUDZA?

Kofeina dodaje energii i pobudza do działania, ale czy w taki sam sposób „podkręca” metabolizm? Do pewnego stopnia tak, chociaż nie można z całą stanowczością powiedzieć, że kawa jest magicznym sposobem na utratę kilogramów. Jednak bez wątpienia dostarcza energii, więc mamy więcej chęci na trening i inne aktywności. Aromatyczna kawa z dodatkiem mleka (najlepiej roślinnego lub nisko tłuszczowego) może pomóc zwalczyć zachcianki.

Kawa jest naszym sojusznikiem w trakcie diety odchudzającej, ale trzeba uważać na dodatki – na przykład cukier, słodkie syropy czy tłusta śmietanka. Kubek czarnej kawy ma kilka kalorii, z mlekiem – w zależności od rodzaju i ilości około 40-50 kalorii. Każda łyżka cukru to około 40 kalorii więcej. Szczególnie trzeba uważać na kawy o pięknych nazwach, które kupimy w kawowych sieciówkach – wiele z nich to już nie napój, a raczej deser, którego kaloryczność może sięgać nawet 600 kalorii – sprawdź, zanim zamówisz. Druga pułapka to tak zwane „coś słodkiego do kawy”. To nawyk, który warto zmienić.

 

DOBRA KAWA - SPRAWDŹ OFERTĘ KAW W CHILI24!

 

KAWA JEST ZŁA DLA ŻOŁĄDKA?

Problemy z układem pokarmowym to istotna grupa powodów, żeby niekoniecznie wykluczyć, ale na pewno ograniczyć ilość wypijanej kawy. Kawa, szczególnie w dużych ilościach, nie jest polecana osobom, które mają zaburzenia żołądkowo-jelitowe czy choroby refluksowe. Trzeba też pamiętać, że kawa pobudza perystaltykę przewodu pokarmowego, więc osoby szczególnie pod tym względem wrażliwe powinny wziąć to pod uwagę. Jednym z zamienników czarnej kawy jest kawa zbożowawięcej o alternatywach przeczytasz na blogu.

Co ciekawe, okazuje się, że kawę bardzo lubi wątroba! Są badania, które dowodzą, że picie kawy może być skutecznym sposobem na prewencję zwłóknienia lub marskości tego narządu!

 

Kawa ma wiele zalet, dlatego jeśli nie masz przeciwwskazań zdrowotnych, spokojnie możesz pić małą czarną – na zdrowie!

 

Źródła:

 • Grzegorz Wrona, Kofeina i jej działanie, 2015,

 • Aleksandra Cichowska, Czy nadciśnienie wyklucza kawę?, 2018,
 • Agnieszka Jarosz, Kawa w praktyce lekarza, 2018,
 • Marta Pelczyńska, Paweł Bogdański, Prozdrowotne właściwości kawy, 2019,
 • Beata Grątkowska, Czy kawa jest zdrowa? Czy kawa wypłukuje magnez? Czy warto pić herbatę?, 2020,
 • Agnieszka Gąsiorowska, Kawa rozpuszczalna czy sypana. Którą wybrać dla zdrowia?, 2021,
 • Małgorzata Rapiej-Szczęsna, Kawa może pomóc nam schudnąć. Jak ją pić, by osiągnąć ten efekt?, 2021,
 • Bartłomiej Pomorski, Ile kawy pić, aby być zdrowym?, 2022,
 • Katarzyna Margielska, Kawa – co na jej temat mówią dietetycy?, 2022,
 • Martyna Wiśniewska, Kawa a zdrowie. Ile i jakiej kawy pić, by miała korzystny wpływ na organizm?, 2022,
 • Kawa.pl, Ile kalorii ma kawa?, 2023.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Wersja komputerowa
Sklep internetowy Shoper Premium