Chili24.pl
Jedzenie na czasie - trendy kulinarne 2022
Jedzenie na czasie - trendy kulinarne 2022

2022 na dobre rozgościł się w naszych kalendarzach – pora zaprosić go na talerze! Wybieramy najciekawsze trendy dietetyczne na 2022 i szukamy sposobów, żeby w nowym roku jeść smacznie, zdrowo i świadomie.

Moda na coraz zdrowsze i lepsze jedzenia trwa, co bardzo nas cieszy. Na znaczeniu zyskują trendy, o których pisaliśmy rok temu. Kierunek zmian jest prosty – jedzenie, które wrzucamy do koszyków i nakładamy na talerze powinno być dobre dla zdrowia i dla planety.

 

BEZ MIĘSA – ROŚLINY MAJĄ MOC!

Coraz więcej Polaków nie je mięsa – według raportu Wegetarianie i mięsożercy pod lupą! w Polsce w kwietniu 2021 wegetarianizm deklarowało niemal 21% respondentów. Z kolei z raportu jednego z popularnych dostawców jedzenia, liczba wegańskich i wegetariańskich zamówień w poprzednim roku wzrosła prawie o połowę. Co więcej, Polacy stawiają na roślinne zamienniki produktów pochodzenia zwierzęcego. Z badań wynika, że około 30% konsumentów wybiera roślinny nabiał, a 10% zamiast mięsa kupuje roślinne alternatywy – to 2 razy więcej smakoszy „roślinnego mięsa” w porównaniu do 2019 roku.

 

 

Nie bez znaczenia jest fakt, że w ofercie producentów pojawia się coraz więcej roślinnych produktów, które mają podobne walory do „tradycyjnych” wersji, oraz duży wybór gotowych dań bez mięsa. To prawdziwa rewolucja! Możemy spodziewać się, że produkty roślinne będą wypierać mięso i nabiał. Dieta roślinna jest zdrowa, dobra dla sylwetki, a dobrze skomponowana, jest też smaczna i różnorodna – więcej na ten temat przeczytasz na przykład tutaj.

REDUKCJA I REWOLUCJA NA TALERZU

Nie musisz całkowicie rezygnować z mięsa, żeby mieć poczucie, że robisz coś dobrego dla siebie i świata. Redukcjonizm polega na świadomym ograniczaniu produktów pochodzenia zwierzęcego na co dzień – takie podejście określa się również jako fleksitarianizm lub dieta elastyczna. Zwolennicy tego stylu życia nie jedzą mięsa codziennie i starają się kilka razy w tygodniu zastąpić je roślinnymi alternatywami. Zwracają też uwagę, żeby kupowane mięso było dobrej jakości i ze sprawdzonych źródeł.

 

 

DOBRE, BO LOKALNIE I EKOLOGICZNIE

Kupujemy lokalnie, zmniejszamy ślad węglowy i wspieramy polskich dostawców. Przy rosnących kosztach transportu kupowanie polskich produktów po prostu się opłaca! Korzystamy więc z bogactwa lokalnych bazarków i odkrywamy smaki tradycyjnych, regionalnych kuchni.

COMFORT FOOD, CZYLI NIE MA JAK U MAMY

Szybkie tempo życia, niespokojna sytuacja na świecie i codzienne problemy sprawiają, że coraz chętniej wracamy do tradycyjnej kuchni i dań, które robiły nasze mamy i babcie. Comfort food to jedzenie, które przywołuje dobre wspomnienia, poprawia humor, daje poczucie ciepła i bezpieczeństwa. Do comfort food możemy zaliczyć między innymi tradycyjne pierogi, leniwe, kluski śląskie, gołąbki, domowe zupy, ale też naleśniki, drożdżówki, szarlotkę i inne domowe słodkości, pełne cukru, masełka i miłości. Z drugiej strony – będziemy szukać sposobów, jak babcine przepisy „przerobić” na zdrowsze wersje.

 

 

ZERO STRAT - MÓWIMY STOP MARNOWANIU JEDZENIA.

Organizacji Narodów Zjednoczonych apeluje – przez rok na całym świecie do kosza trafia 1,3 miliardów ton jedzenia, które nadaje się do jedzenia. Ta astronomiczna liczba przekłada się na blisko 1/3 światowej produkcji żywności. Wyrzucanie jedzenia to jak wyrzucanie do kosza pieniędzy, ale też olbrzymia szkoda dla planety i marnowanie naturalnych zasobów, na przykład wody. W Polsce wyrzucamy około 6 ton żywności, a co bardzo istotne, ponad połowa z tego to zasługa gospodarstw domowych. Co sekundę do polskich koszy trafia ponad 90 kilogramów jedzenia, czyli niemal 200 bochenków chleba.

Życie w stylu „zero waste” i „less waste” to nic innego jak powrót do korzeni – kiedyś nie do pomyślenia byłoby wyrzucanie jedzenia. Kluczem do sukcesu są rozsądne, zaplanowane zakupy oraz szukania nowych, ciekawych metod wykorzystania produktów. W większych miastach walkę z marnowanie jedzenia możemy wspierać dzięki aplikacjom, które pozwalają kupować pełnowartościowe posiłki i produkty z krótkim terminem ważności w specjalnych cenach.

 

 

PEREŁKI I SUPERFOODS NA 2022

W 2022 doceniamy swojskość, ale otwieramy się też na nowe. Dlatego na liście trendów nie może zabraknąć ciekawych, oryginalnych produktów oraz wartych poznania smaków. Olej z awokado, olej z pestek dyni, fasola mung, imbir, nasiona konopi indyjskich oraz owocowe octy – to produkty warte uwagi. Rok 2022 zaprasza w kulinarną podróż do Ameryki Południowej, czyli będzie ogniście i ostro! Przepis na fiestę w meksykańskim stylu znajdziesz na naszym blogu.


Tak jak w poprzednim roku – zdrowa dieta będzie ważnym fundamentem budowania odporności. Wśród różnych podejść do sylwetki i kwestii odchudzania, interesującym tematem jest ciałoneutralność, czyli troska i szacunek o ciało, w zgodzie z jego potrzebami. W 2022 roku mięso będziemy częściej wymieniać na roślinne odpowiedniki, a alkohol – na bezalkoholowe drinki. Wygodne i bezpieczne zakupy internetowe to kolejny wynalazek, który będzie się rozwijał. Duży wybór produktów roślinnych, gotowe, „jak domowe” dania, wyroby polskich producentów znajdziesz u nas – zapraszamy!

 

Źródła:

  • Marta Cyzio, Ile jedzenia marnujemy rocznie?, 2020,
  • Katarzyna Dyła, Trendy dietetyczne 2022: "Dieta planetarna to optymalny sposób odżywiania i oddech dla Planety" – mówi psychodietetyczka, 2021,
  • Katarzyna Grzelak, Koniec schabowego? Już ponad 20 procent Polaków z dużych miast to wegetarianie, 2021,
  • Piotr Mazurkiewicz, Sprzedaż roślinnych imitacji mięsa podwoiła się w rok, 2021,
  • Anna Rokicka- Żuk, Co i jak będziemy jeść w 2022 roku? Poznaj trendy smaku i kuchni na Nowy Rok!, 2021,
  • Magdalena Matuszek,Trendy kulinarne 2022, czyli co będziemy jeść w nowym roku. Lokalność, zero waste, comfort food i nie tylko, 2022,
  • Horecatrends.pl, Jak zamawialiśmy w 2021 r.? Raport Food Trendów Pyszne.pl, 2021,
  • Maczfit.pl, Ranking najbardziej wegetariańskich miast w Polsce – Wegetarianie i mięsożercy pod lupą!, 2021,
  • Styl.pl, Trendy dietetyczne na 2022, 2021.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Wersja komputerowa
Sklep internetowy Shoper Premium