Chili24.pl
Jak olejować włosy
Jak olejować włosy

Twoje włosy są suche i matowe, brzydko się puszą, a końcówki zniszczone? Olejowanie to naturalny sposób, aby odżywić i zregenerować włosy. Zabieg olejowania zrobisz w domu. Poznaj podstawowe zasady i ciesz się zdrowymi, naturalnie pięknymi włosami!

Dobrze dobrany do włosów olej może działać cuda! Olejowanie daje mnóstwo pozytywnych efektów. Zabieg wspiera regenerację i nawilżenie włosów, chroni przed uszkodzeniami i utratą wody oraz ułatwia rozczesywanie. Olejowanie to również sposób na rozdwojone końcówki. Dzięki olejom włosy odzyskują blask, elastyczność oraz są miękkie w dotyku i ładnie się układają. Olejki otulają włos warstwą ochronną, działają wewnątrz i na zewnątrz.

Oleje dla zdrowia i urody - przekonaj się o cennych właściwościach olejów!

Jaki olej do olejowania włosów?

Tajemnica sukcesu olejowania to olej dobrany do potrzeb włosów. Włosy mają różną strukturę. Niskoporowate włosy mają z natury domknięte łuski i niewiele trzeba, aby były ładne i zdrowe – w ich przypadku lepiej nie przesadzać z pielęgnacją, aby ich nie przeciążyć. Włosy średnioporowate potrzebują więcej pielęgnacji. Najbardziej „problematyczne” są wysokoporowate włosy, bardzo podatne na uszkodzenia i niekorzystne warunki, jednak odpowiednia pielęgnacja sprawi, że będą zadbane.

 

 

Olej trzeba dobrać do potrzeb włosów i ich specyfiki. Włosy niskoporowate nie potrzebują wielu zabiegów. Przy olejowaniu nie można przesadzać z ilością oleju. W pielęgnacji włosów o niskiej porowatości warto wypróbować masło shea, olej rycynowy, kokosowy, słonecznikowy lub lniany. Włosy średnioporowate „lubią” oleje jednonienasycone, między innymi oliwę z oliwek, olej lniany, rzepakowy, arganowy, arachidowy, z pestek dyni, rycynowy, makadamia lub ze słodkich migdałów. Dla włosów o wysokiej porowatości poleca się między innymi olej słonecznikowy, lniany, konopny, rycynowy, z wiesiołka, czarnuszki lub awokado.

Do olejowania włosów stosujemy oleje tłoczone na zimno i nierafinowane, które są bogate w zdrowe tłuszcze i witaminy. Oleje, tak jak włosy, są różne – znalezienie tego najlepszego nie zawsze jest proste i często odbywa się metodą prób i błędów. Na początek warto spróbować olejów, które mamy pod ręką, w kuchennych szafkach – takie jak oliwa z oliwek, olej kokosowy lub rzepakowy. Oleje arganowy czy lniany również uchodzą za uniwersalne wybory, które warto przetestować na początku przygody z olejowaniem.

 

 

Podstawy olejowania – nie rób tych błędów

Zabieg olejowania nie jest trudny jednak trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim nie wolno przesadzić z ilością oleju. Nadmiar obciąży włosy, a zamiast miękkich i elastycznych kosmyków na głowie zrobią się strączki. Jak często olejować? To zależy od potrzeb włosów – raz w tygodniu powinno wystarczyć, choć są włosy, które potrzebują więcej lub mniej zabiegów. Przed olejowaniem włosy trzeba rozczesać, aby nałożyć olej równomiernie. Wcześniej przyda się dobrze umyć je mocnym szamponem, bo na czystych włosach olej zadziała skuteczniej.

Olej nakładamy na włosy na długość od ucha w dół albo na całą długość, od skóry głowy – trzeba to przetestować. Składniki zawarte w oleju potrzebują czasu, żeby wniknąć w strukturę włosa. Nakładaj olej co najmniej na godzinę, a nawet dłużej – kilka godzin lub noc.

 

Olejowanie krok po kroku

Najprostsza i najszybsza metoda olejowania to olejowanie na sucho. Wybrany olej nakładamy na suche, rozczesane włosy i pozostawiamy na wybrany czas. Następnie olej zmywamy, a skórę głowy myjemy szamponem. Dobry efekt da emulgowanie oleju – wydłuży czas zabiegu, ale po wszystkim włosy będą w jeszcze lepszej kondycji. Po zmyciu oleju na włosy aplikujemy odżywkę, którą zmywamy po kilkunastu minutach i dopiero wtedy używamy szamponu. Jeśli chodzi odżywkę do emulgacji oleju – znajdź kosmetyk bez silikonów.

 

 

Inną popularną metodą olejowanie jest zabieg na mokro – olej nakładamy na wilgotne włosy, zakładamy czepek do zabiegów pielęgnacyjnych, pozostawiamy na godzinę i po tym czasie zmywamy. Olejować można też na tak zwany podkład – w tej roli sprawdzą się na przykład delikatne odżywki, hydrolaty, woda różana, żel aloesowy albo woda z witaminą E. To metoda dla bardziej zaawansowanych, ponieważ podkład trzeba dobrać pod rodzaj oleju.

 

Nie musisz jechać do SPA, spędzać długich godzin u fryzjera ani kupować drogich kosmetyków do włosów – olejowanie to prosty zabieg pielęgnacyjny, który warto zmienić w relaksujący rytuał dla urody.

Źródła:

  • Natalia Mrozek, Domowe sposoby na olejowanie włosów – to musisz wiedzieć, 2021,
  • Aleksandra Urbaniak, Olejowanie włosów: jaka metoda daje najlepsze efekty? Jaki olej wybrać do olejowania włosów?, 2021,
  • Karolina Wach, 7 naturalnych olejków do włosów.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Wersja komputerowa
Sklep internetowy Shoper Premium