Chili24.pl
Delikatność z nutą goryczy – sekrety zielonej herbaty
Delikatność z nutą goryczy – sekrety zielonej herbaty

Podobno zielona herbata powstała wieki temu. Chiński cesarz odpoczywał pod herbacianym krzewem z kubkiem gorącej wody, kiedy wiatr strącił do naczynia kilka listków. Cesarza oczarował smak naparu i tak zaczęła się historia zielonej herbaty.

Nie wiemy, czy legenda jest prawdziwa, ale wiemy, że zielona herbata jest znana i ceniona w chińskiej tradycji od dawna. Stara chińska mądrość mówi: „Każde lekarstwo jest specyficznym lekiem przeciwko jednej chorobie, ale herbata jest lekiem na wszystkie choroby”. Jakie wyjątkowe właściwości ma zielona herbata?

 

Jak powstaje zielona herbata?

Zielona herbata pochodzi z tego samego krzewu, co popularna czarna herbata. Jasny kolor i charakterystyczny smak zielonej herbaty to efekt procesu przetwarzania listków. Aby uzyskać zieloną herbatę trzeba pominąć etap fermentacji. Świeże listki, kiedy zwiędną, są podgrzewane i suszone. Dzięki temu zielona herbata zachowuje wiele cennych składników obecnych w herbacianych listkach.

Warto wiedzieć, że na sklepowych półkach znajdziemy różne rodzaje zielonej herbaty. Najbardziej popularna jest japońska Sencha, również z Japonii pochodzi ceniona herbata Gyokuro. Zielona herbata Matcha ma postać proszku – używana jest w japońskich ceremoniach. Z Chin pochodzą między innymi herbaty Chun Mee i Bi Luo Chun. Ze słynnej herbacianej prowincji Yunnan pochodzi herbata Green Jade Rings w formie małych, zwiniętych rulonów. Zielona herbata Gunpowder wywodzi się z Cejlonu i Tajwanu – susz ma kształt małych kulek.

 

Zielona herbata – bogactwo polifenoli i nie tylko

Listki zielonej herbaty są bogate w polifenole, czyli przeciwutleniacze, które wspomagają organizm w walce z wolnymi rodnikami. Te substancje mogą opóźniać starzenie. Polifenole mają też działanie przeciwzapalne oraz pobudzają układ odpornościowy.

Zawarte w zielonej herbacie polifenole, znane jako katechiny, mają korzystny wpływ na poziom cholesterolu oraz ciśnienie. Blokują też enzymy odpowiedzialne za przyswajanie i wchłanianie cukru – aby uniknąć cukrzycy. Katechiny pozytywnie działają na układ pokarmowy i wpierają naturalne procesy oczyszczania organizmu. Składniki zielonej herbaty wykazują działanie przeciwmiażdżycowe, chronią serce i naczynia krwionośne.

Zielona herbata na zgrabną sylwetkę i piękną cerę

Napary z zielonej herbaty są dobre nie tylko dla zdrowia, ale też urody! Regularne picie zielonej herbaty wspomaga odchudzanie, stymulują metabolizm i pomaga zmniejszyć apetyt. Katechiny zmniejszają wchłanianie tłuszczów oraz pobudzają organizm do ich szybszego wykorzystania. Zielona herbata również dodaje energii – zawiera teinę, czyli herbaciany odpowiednik kofeiny.

Zielona herbata jest składnikiem kosmetyków do pielęgnacji cery, przede wszystkim wrażliwej i z problemami, ze względu na właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Kosmetyki z zielonej herbaty pomagają koić podrażnienia, są też sposobem na niedoskonałości. Zielona herbata ma pozytywny wpływ na skórę „od zewnątrz” - pij ją regularnie, aby zadbać o młody wygląd skóry.

 

Sztuka parzenia zielonej herbaty

Aby w pełni skorzystać z właściwości zielonej herbaty, trzeba ją dobrze przygotować. Podstawowa kwestia to temperatura parzenia. Nie używamy wrzątku – maksymalna temperatura parzenia zielonej herbaty to 80 stopni, choć zaleca się, aby raczej używać wody o temperaturze 70 do 80 stopni. Listki herbaty parzymy do 3 minut, po tym czasie napar nabiera nieprzyjemnej goryczy.

Te same liście możemy parzyć nawet 2, 3 razy, za każdym razem uzyskując napar o innych właściwościach. Herbata z pierwszego parzenia będzie działać pobudzająco, z kolei napar z drugiego parzenia pomoże się zrelaksować, na przykład przed snem.

Kto powinien uważać na zieloną herbatę?

Zielona herbata jest bez wątpienia bardzo zdrowa, ale czasem może zaszkodzić. Przede wszystkim zieloną herbatę z umiarem powinny pić osoby z nadciśnieniem, ze względu na zawartość teiny. Polifenole utrudniają wchłanianie żelaza, dlatego muszą też uważać osoby z zaburzeniami wchłaniania tego składnika, aby nie doprowadzić do anemii. Zielona herbata pobudza produkcję soków żołądkowych, dlatego ostrożnie przy wrzodach. Większość specjalistów zaleca unikanie zielonej herbaty podczas ciąży oraz nie poleca jej do picia dzieciom.

 

Źródła:

  • Małgorzata Kania, Justyna Baraniak, Wybrane właściwości biologiczne i farmakologiczne zielonej herbaty (Camellia sinensis (L.) O. Kuntze), 2011,
  • Julia Świerczyńska, Gatunki zielonej herbaty. Czym się od siebie różnią?, 2018,
  • Agata Oleszkiewicz, Zielona herbata - na co pomaga, jaka jest najlepsza, jak ją przyrządzać, 2021,
  • poradnikzdrowie.pl, Zielona herbata - właściwości lecznicze i przyrządzanie, 2020.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Wersja komputerowa
Sklep internetowy Shoper Premium