Chili24.pl
„Salvus” znaczy „zdrowy” - właściwości szałwii lekarskiej
„Salvus” znaczy „zdrowy” - właściwości szałwii lekarskiej

Szałwia lekarska to po łacinie „salvia” - od „salvus”, co znaczy „zdrowy”. Szałwia od wieków udowadnia, że zasługuje na ten tytuł. Szałwia lekarska to zioła dla zdrowia i urody, które odnajduje się także w kuchni.

Szałwia lekarska pochodzi z regionu Morza Śródziemnego, ale obecnie można znaleźć ją niemal na całym świecie. Rośnie na uprawach, ale również „na dziko”. Dobrze czuje się w przydomowych ogródkach i doniczkach na balkonie lub parapecie. Szałwia to niska, lubiąca słońce, wieloletnia krzewinka o szarozielonych listkach i fioletowych kwiatach, które kwitną w czerwcu. Kiedy przekwitnie, na roślinie pojawiają się owoce z nasionami. Najbardziej wartościowe w szałwii są liście.

W starożytnej Grecji szałwia była używana jako roślina lecznicza i przyprawa. W średniowieczu o cennych właściwościach szałwii lekarskiej pisała święta Hildegarda. O tym, jak wielka była wiara w moc tego zioła świadczy edykt cesarza Karola Wielkiego, który nakazał wprowadzić w Europie uprawy szałwii.

 

Szałwia lekarska – właściwości lecznicze

Liście szałwii lekarskiej są bogate w olejki eteryczne. Zawierają też flawonoidy o działaniu przeciwzapalnym, przeciwutleniacze, które wspomagają organizm w walce z wolnymi rodnikami i działają przeciwstarzeniowo, a także garbniki, kwasy organiczne, witaminy B1 i C, oraz składniki mineralne – magnez, potas, wapń, żelazo, cynk i sód.

Z tak bogatego składu wynika działanie szałwii. Wykazuje właściwości bakteriobójcze, ale pomaga zwalczać również wirusy i grzyby. Substancje, które ma w sobie szałwia, działają przeciwzapalnie, rozkurczowo, a także moczopędnie i żółciopędnie. Szałwia lekarska może też pomóc na uspokojenie.

 

Szałwia w praktyce – na co pomaga szałwia lekarska

Szałwia lekarska sprawdzi się w wielu sytuacjach. Choćby przy problemach z układem pokarmowym – przez garbniki, gorycz i związki żywicowe, napary z szałwii pomogą złagodzić bóle brzucha i niestrawność oraz będą wspierać trawienie. Warto pić herbatkę z szałwii po obfitym posiłku, żeby pobudzić wydzielanie soku żołądkowego i żółci.

Zioło korzystnie działa na układ nerwowy. Szałwia lekarska ma działanie uspokajające, pozytywnie wpływa na nastrój, jest też polecana przy bezsenności.

Szałwia lekarska to naturalny sposób na problem nadmiernej potliwości. Można pić napary, ale można też aplikować ją w formie okładów na problematyczne partie ciała.

Przeciwzapalne,odkażające właściwości szałwii lekarskiej wykorzystamy również przy dolegliwościach w jamie ustnej. Na jej bazie przygotujmy płukanki, do stosowania przy stanach zapalnych, paradontozie, pleśniawkach, aftach oraz uszkodzeniach błony śluzowej.

 

 

Szałwia w okresie przeziębień

Olejki eteryczne, taniny i gorycz w szałwii lekarskiej, które działają antyspetycznie i są naturalnym środkiem na bakterie, wirusy i grzyby – mogą spowolnić rozwój infekcji. Przy schorzeniach, bólu gardła, anginie czy przeziębieniach warto spróbować płukanek z szałwii. Napary z szałwii wykazują właściwości wykrztuśne. Szałwia lekarska jest cennym uzupełnieniem domowej, ziołowej apteczki w okresach przeziębień.

 

Kobiece ziele

Szałwia to „kobiece” ziele, ponieważ jest naturalnym remedium na różne „kobiece” dolegliwości. Szałwia lekarska jest bogata w fitoestrogeny, które razem z garbnikami i olejkami eterycznymi pomagają zmniejszyć dolegliwości bólowe oraz regulować bardzo obfite miesiączki. Polecana jest także paniom w okresie menopauzy, aby złagodzić uderzenia gorąca, ograniczyć nocne poty oraz zmniejszyć wahania nastroju.

 

Naturalna pielęgnacja – szałwia lekarska dla urody

Właściwości antyseptyczne, odkażające i ściągające to również ratunek dla skóry z „problemami”. Napary, płukanki czy kosmetyki z szałwią polecane są na trądzik, wypryski, grzybicę i łuszczycę. Antyoksydanty w szałwii dodatkowo opóźniają procesy starzenia. Płukanki z szałwii lekarskiej stosuje się też do płukania przetłuszczającej się skóry głowy.

 

Szałwia jako przyprawa

Szałwia w kuchni nie jest bardzo popularna, ale to bardzo ciekawa przyprawa, która dodaje potrawom świeżość, soczystość i cytrusową nutę. Szałwia lekarska doskonale pasuje do kurczaka, ryb, pasztetów, podrobów i kiełbasy, a także serów o intensywnym aromacie, ziemniaków, pomidorów i przetworów pomidorowych. Szałwia dobrze czuje się w towarzystwie dyni, leśnych grzybów i warzyw korzeniowych. Z szałwią trzeba uważać – zbyt dużo przyprawy nada potrawom gorzki smak. Wystarczy odrobina!

Szałwia jest dobra również do słodkich przepisów! Świetnie komponuje się z jabłkiem, gruszką, brzoskwinią i mango – szałwię można dodawać do owocowych lemoniad i konfitur. Jest też oryginalnym dodatkiem do ciasteczek.

 

Źródła:

  • Elżbieta Hać-Szymańczuk, Edyta Lipińska, Stanisław Błażejak, Katarzyna Bienia, Ocena aktywności przeciwbakteryjnej szałwii lekarskiej, 2011 ,
  • Zygmunt Zdrojewicz, Damian Pypno, Bartosz Bugaj, Krzysztof Cabała, Mateusz Waracki, Próby zastosowania szałwii w leczeniu zaburzeń poznawczych i choroby Alzheimera, 2015,

  • Viola, Urban, Szałwia – 8 faktów i 27 inspiracji kulinarnych, które musisz znać!, 2016.

  • Ewa Fiedorowicz, Właściwości i zastosowanie szałwii, 2019,

  • Iwa Embingier, Szałwia - na jakie schorzenia pomaga? Właściwości i zastosowanie szałwii w kuchni, 2021,

  • Adrian Jurewicz, Szałwia - działanie, przeciwwskazania, skutki uboczne. Jak stosować szałwię?, 2021,

  • Maja Błaszczyk, Szałwia lekarska – jak wygląda, uprawa, właściwości lecznicze, 2022,

  • Anna Guttman, Szałwia lekarska - zastosowanie, działanie i właściwości, 2022.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Wersja komputerowa
Sklep internetowy Shoper Premium