Chili24.pl
Smaki i kolory Indii
Smaki i kolory Indii

Bogata w aromatyczne przyprawy, żywe kolory, pełna warzyw, różnorodna – taka jest kuchnia indyjska! Indyjskie dania są bardzo dobrze przyprawione, a główną rolę odgrywają w nich roślinne składniki.

Kuchnia indyjska słynie z bogactwa smaków i zapachów. Jej cechą jest różnorodność – na północy Indii popularne są pszenne placki i mięsne potrawy z ciężkimi sosami. Mieszkańcy południowych Indii jedzą przede wszystkim dania wegetariańskie, z roślinami strączkowymi, ryżem i mleczkiem kokosowym, używają też bardziej wyrazistych przypraw.

Całe Indie łączy zamiłowanie do dobrego jedzenia i odkrywania smaków. Indyjska kuchnia jest doskonałym miejscem dla osób, które lubią kulinarne eksperymenty – bo pasja jest najlepszą przyprawą potraw w indyjskim stylu.

Kuchnia w Indiach ma silne związki z religiami w tym kraju. Buddyści nie jedzą wołowiny, a wyznawcy Islamu unikają wieprzowiny. Indyjska kuchnia obfituje w roślinne składniki, jednak w przepisach znajdziemy też mięso – są to przede wszystkim kurczak, jagnięcina i baranina.

 

PODSTAWA KUCHNI INDYJSKIEJ – PRZYPRAWY

Podróż po kuchni indyjskiej warto zacząć od jej fundamentu, czyli przypraw. Indyjscy kucharze nie żałują przypraw, dzięki którym potrawy nabierają wyjątkowego charakteru. W daniach kuchni indyjskiej znajdziemy przede wszystkim wyraziste, pikantne oraz korzenne przyprawychili, cynamon, imbir, kmin, kardamon, goździki, kurkuma, gałka muszkatałowa, kolendra, kozieradka i tamaryszek. Sztuka polega na połączeniu składników, aby stworzyły harmonijną, ale urozmaiconą kompozycją smaków i zapachów.

 

 

W kuchni indyjskiej używa się specjalnie skomponowanych mieszanek przyprawowych. Masala to połączenie rozmaitych ziół oraz przypraw. Co ciekawe, nie ma jednej uniwersalnej receptury, a tradycyjne rodziny indyjskie tworzą własne, oryginalne kombinacje. Indyjskie masale różnią się więc proporcjami i przygotowaniem, ale zachowują charakterystyczny styl.

Popularną kompozycją jest garam masala. Jej podstawowe składniki to kolendra, kardamon, liść laurowy, cynamon, pieprz czarny, kmin rzymski, goździki i gałka muszkatałowa. Składniki trzeba długo prażyć na patelni, a następnie zetrzeć w moździerzu na proszek. Garam masala dodajemy do potraw pod koniec gotowania, a czasem tuż przed podaniem, aby walory kompozycji można było w pełni docenić.

 

 

Curry to jeden ze sposobów przygotowania różnych potraw w kuchni indyjskiej, które łączy gęsty sos o wyjątkowym smaku. Składniki curry mogą się różnić w zależności od regionu, do sosu trafiają między innymi kurkuma, sól, kolendra, imbir, czarny pieprz, chili, a także cynamon, kardamon, goździki, czosnek i gałka muszkatałowa. Curry to także pasty, które ułatwiają przygotowanie dań indyjskich – czerwone lub zielone curry nadaje potrawom charakterystyczny aromat i ostry smak.

 

PRZEPIS NA INDIE

Jakie są najbardziej znane dania kuchni indyjskiej? Jednym z nich jest dal – gęsta zupa z soczewicy, z dodatkiem mleczka kokosowego i przypraw. Popularne są smażone na tłuszczu trójkątne pierożki, czyli samosy, albo smażone na głębokim oleju warzywa w cieście – pakora. Każdy kojarzy też danie murgh makhani, znane lepiej jako butter chicken, na które składają się marynowane w jogurcie i przyprawach kawałki kurczaka oraz kremowy sos z pomidorów, śmietanki i masła, podawany w wersji pikantnej i łagodnej.

Kuchnia indyjska w wersji wegańskiej - dobrym źródłem roślinnego białka jest ciecierzyca. W Indiach króluje też soczewica.

 

 

Jednym z symboli kuchni indyjskiej jest gliniany piec tandoor, w którym piecze się marynowane w przyprawach mięso oraz pieczywo naan. Naan to rodzaj drożdżowego chlebka, które podaje się do głównego posiłku, wymiennie z ryżem i innymi rodzajami pieczywa, na przykład pszennymi plackami czapati. Na indyjskim stole obowiązkowo pojawiają się sosy – jogurtowy sos raita i owocowo-warzywny chutney.

Kuchnia indyjska słynie też z curry. W tym pachnącym przyprawami gulaszu z gęstym sosem i warzywami znajdziemy mięso, ale curry może być wegańskie, ugotowane z soczewicą lub ciecierzycą. Rodzajem curry są między innymi korma – jogurtowy, słony sos z kokosem i migdałami oraz bhuna – w którym warzywa i mięso dusi się dłuższy czas w podsmażonym, gęstym, pomidorowym sosie z cebulą. W przepisach na indyjskie curry często gości też mleczko kokosowe, nadające potrawom przyjemną, kremową konsystencję i łagodzące nieco smak pikantnych przypraw.

W niedzielę w Indiach zwykle gotuje się dhansak – słodko-pikantne danie z soczewicy, warzyw oraz mięsa, podawane z czerwonym ryżem. Miłośnicy pikantnych smaków polubią znakomicie doprawione madras, z dużą ilością musztardy i chili, oraz nindaloo, które jest jednym z najostrzejszych dań kuchni indyjskiej. Tradycyjne składniki tej potrawy to wieprzowina, pomidory oraz czerwone wino, wzbogacone dodatkiem chili, kuminu i czosnku. Prawdziwą ucztą dla oczu jest rogan josh, na bazie sosu pomidorowego. Danie ma wyjątkowo intensywny czerwony kolor, przez dodatek kaszmirskiego chili.

 

 

Co na deser? W kuchni indyjskiej na słodko zjemy gulab jamun, czyli smażone pączki na bazie mleka i tłuszczu, pudding oraz chałwę. Mieszkańcy Indii lubią pić herbatę i lassi – napój z wodu, jogurtu i przypraw, w wersji na ostro, na przykład z chili, lub na słodko, z cukrem i owocami.

 

BRITISH INDIAN RESTAURANT, CZYLI INDIE PO BRYTYJSKU

Wiele popularnych dań, które kojarzymy z kuchnią indyjską, tak naprawdę powstało z inspiracji Indiami. Pod tym względem największe zasługi mają Brytyjczycy, którzy zasmakowali w indyjskich smakach. Kuchnia BIR, czyli British Indian Restaurant, to potrawy nawiązujące do kuchni indyjskiej, ale dostosowane do brytyjskich smaków.

Przykładem popularności BIR jest słynny kurczak tikka masala. To połączenie kilku przepisów z Indii, które smakuje bardzo po indyjsku, ale tak naprawdę powstało w Wielkiej Brytanii. „Europejskim” dodatkiem jest sos pomidorowy. Innym typowym daniem BIR jest balti, kulinarny symbol Birmingham, pomidorowy sos z dodatkiem papryki i kolendry, którego charakterystycznym składnikiem jest olej roślinny.

 

Kuchnia indyjska jest jak filmy bollywoodzkie - pełna przepychu, kolorowa, rodzinna. I wciąż jest w niej wiele do odkrycia. Zapraszamy w smakowitą podróż!

 

 

Źródła:

  • Janina Pałęcka, Oskar Sobański, Kari na bananowym liściu, 1987,
  • Cornelia Zingerling, Kuchnia indyjska, 1994,
  • Facetnatalerzu.pl, Indyjski kurczak Bhuna, 2013,
  • Akademiasmaku.pl, Czym charakteryzuje się kuchnia indyjska?,
  • Smak-indii.pl,
  • Pataks.pl, Tradycyjne indyjskie smaki.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Wersja komputerowa
Sklep internetowy Shoper Premium