Chili24.pl
Skarb z drzewa figowego
Skarb z drzewa figowego

Figa to słodki, egzotyczny owoc, znany ludziom od bardzo dawna. Owoce drzewa figowego są bogatym źródłem wartości i smaku. Figi obecne są na stołach i w kulturze – to niezwykła historia, którą warto poznać!

Figowce to jedna z najstarszych udomowionych przez człowieka roślin. Najstarsze zachowane ślady mają kilkanaście tysięcy lat! Drzewa figowe najlepiej czują się w ciepłym klimacie – od wieków były ważnym elementem diety w czasach starożytnych na Bliskim Wschodzie i w rejonie Morza Śródziemnego. Wzmianki o figowcach znajdziemy w rzymskich i greckich zapiskach – figi były cenne niemal tak jak złoto. Jedli je starcy, aby przedłużyć młodość, oraz żołnierze przed bitwą i sportowcy przed igrzyskami, aby mieć więcej sił.

 

BIBLIJNE DRZEWO

Drzewo figowe to jedna z najczęściej pojawiających się w Biblii roślin. Na Bliskim Wschodzie figowce były bardzo szanowane, a ich owoce często zastępowały chleb w codziennej diecie. Drzewa figowe rzucały bezcenny cień, chroniły przed upałem i dawały wypoczynek. Do dzisiaj spotkania pod drzewem figowym są ważną tradycją w wielu rodzinach.

 

W roli głównej - figi!

 

W Biblii figi były symbolem urodzaju, dostatku i błogosławieństwa. Z kolei zepsute owoce symbolizowały klęskę nieurodzaju. Drzewo figowe przywołuje też skojarzenia z grzechem i wstydem, ponieważ Adam i Ewa w raju właśnie lisków figowych użyli do osłonięcia się.

 

 

Symbolika fig związana jest również z płodnością i siłami witalnymi. W kulturze muzułmańskiej figi miały nadać „zbyt chudym” pannom kobiecych, pełnych kształtów. Figi w różnych wierzeniach były powiązane z kobiecością, płodnością i seksualnością. W Europie owoce figowca stały się amuletem, który chronił przed złymi mocami – stąd na przykład dziecięce grzechotki w kształcie figi.

Symbolika fig kształtowała się przez tysiące lat – nie sposób wspomnieć o wszystkich jej aspektach. Z kart starożytnych zapisków, Biblii i innych świętych ksiąg przenieśmy się więc do współczesnej kuchni i sprawdźmy, jakie korzyści daje jedzenie fig.

 

FIGA – PEŁNA SKŁADNIKÓW ODŻYWCZYCH SŁODYCZ

Świeże figi w dużej części składają się z wody, dlatego są małokaloryczne – 100 gramów świeżych owoców ma ponad 70 kalorii. W suszonych owocach wartość kaloryczna rośnie – 250 kalorii na 100 gramów. Suszone figi są bardziej kaloryczne, ale bogate w wartości odżywcze.

Suszone figi są cennym źródłem wapnia – 100 gramów bakalii ma prawie tyle wapnia co szklanka mleka! W związku z tym mogą być wartościowym uzupełnieniem diety roślinnej, polecane są też osobom starszym, kobietom w okresie menopauzy oraz dzieciom.

 

 

Figi w postaci suszonej wygrywają pod względem zawartości błonnika z innymi suszonymi owocami. 100 gramów suszonych fig to aż 10 gramów błonnika. Jedzenie suszonych fig może pomóc uniknąć zaparć oraz korzystnie wpłynie na pracę układu pokarmowego, co zmniejszy ryzyko poważnych chorób jelita grubego w przyszłości.

W figach znajdziemy szereg witamin – witaminy z grupy B, witaminę C oraz prowitaminę A – a także składniki mineralne. Poza wapniem będą to żelazo, pomocne w walce z anemią , oraz magnez, dobry dla układu nerwowego i serca. Dodatkowo figi zawierają fosfor, który „podbija” działanie wapnia – te składniki mineralne w duecie pomagają wzmocnić kości i uniknąć osteoporozy.

Suszone figi mają w składzie dużo cukrów prostych, dlatego to świetny pomysł na zdrową przekąskę dla osób przemęczonych i zapracowanych, które potrzebują szybkiego zastrzyku naturalnej energii. Owoce figowca wykazują też działanie antybakteryjne i wzmacniające, przydatne dla wzmocnienia odporności. W medycynie ludowej gotowane w mleku figi były naturalnym lekarstwem na kaszel i ból gardła.

 

 

JAK JEŚĆ FIGI?

Na początek warto wiedzieć, jak rozpoznać dobre figi. Owoce dobrej jakości są delikatne, a ich powierzchni powinien znajdować się... biały nalot. Wbrew pozorom nie świadczy on o zepsuciu - ten osad to cukier, który naturalnie pojawia się na świeżych, dojrzałych owocach.

Figi warto jeść w postaci suszonych oraz świeżych owoców, jeśli mamy taką okazję. Poza tym, że są pyszne, mają też wiele wartości. Suszone figi to smaczna, słodka i odżywcza przekąska. Są świetne jako dodatek do kompotów, ciast, płatków śniadaniowych, naleśników oraz innych słodkich potraw i deserów. Ze świeżych owoców przygotujesz oryginalne przetwory. Figi używa się jako aromatyczny dodatek do kawy oraz do robienia wina figowego, które jest jednym z najstarszych znanych ludziom trunków.

 

Odkryj bogactwo wartości fig!

 

Świeże figi są ciekawym sposobem na przekąskę – idealne w zestawieniu z serami. Figi można dodawać do sałatek i na kanapki. Świeże owoce świetnie komponują się z serem halloumi, ricottą, serem camembert, mascarpone i serem kozim. Na słodko podawaj je z rodzynkami, migdałami, makiem, orzechami włoskimi, gruszkami. W kuchni krajów śródziemnomorskich i Bliskiego Wschodu znajdziesz wiele inspiracji!

 

 

Źródła:

  • Shirin Kader, Figi - owoc błogosławiony i grzeszny, 2017,
  • Monika Majewska, Figi - właściwości i wartości odżywcze. Jak kupować i jeść figi?, 2017,
  • Joanna i Michał Litwinscy, Figi – 5 nie zawsze znanych faktów, 2018,
  • Justyna Laskowska-Otwinowska, Figa z makiem, z masłem, na szyi?, 2019,
  • Anna Penar, Figi (świeże i suszone) - właściwości, wartości odżywcze, kalorie, zastosowanie, 2020.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Wersja komputerowa
Sklep internetowy Shoper Premium