Eliksir z brzozy 0
Eliksir z brzozy

Brzozy są bezpartyjne, brzozy są apolityczne, ja od brzóz wszystko przyjmę, bo śliczne – napisał poeta Władysław Broniewski. Smukłe drzewa z białą korą na dobre wpisały się w polski pejzaż. Brzoza to jednak więcej niż malowniczy fragment krajobrazu. Oskoła, czyli sok z brzozy, to cenny eliksir o niezwykłych właściwościach.

Zbieranie soku z brzozy ma w Europie długie tradycje. Zbierana na wiosnę oskoła była symbolem odrodzenia i siły. Najlepsza bzowina pochodzi z grubych gałęzi brzozy rosnących od południa, z drzew, które mają 30, 40 lat.

Jeśli zima jest łagodna, to pierwsze zbiory można przeprowadzić już pod koniec lutego. Najwięcej soku z brzozy uzyskamy w pierwszej połowie marca, później jest go coraz mniej. Z dojrzałego drzewa zbierzemy nawet 50 litrów soku, w młodszych okazach ilość oskoły będzie niewielka.

 

JAK ZBIERA SIĘ SOK Z BRZOZY

Kiedyś ludzie wybierali się do lasu z nożem, wiaderkiem i rurką, aby pozyskać cenny sok z brzozy. Obecnie zbieranie oskoły w Lasach Państwowych nie jest możliwe bez zgody leśniczego lub właściciela lasu. Bez przeszkód możemy pozyskiwać sok z brzozy z drzew rosnących na naszej własnej działce.

 

 

Zbieranie soku z leśnych brzóz powinna odbywać się według zasad „Certyfikacja gospodarki leśnej w użytkowaniu lasu w Polsce”, na warunkach określonych przez dane nadleśnictwo. Zalecana metoda polega na nawierceniu otworów na wysokości około metra. W otworach umieszcza się wężyki – warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu, aby nie tracić oskoły spływającej po pniu. Po zbiorach otwór zazwyczaj zabezpiecza się kołkiem w taki sposób, choć niektórzy są zdania, że lepsze dla drzewa jest pozostawienie otworu.

 

Orzeźwiający i wartościowy - sok z brzozy w Chili24.

 

Bardzo ważne, aby sok z brzozy pochodził z zaufanego źródła. Pobór powinien być przeprowadzony w higienicznych warunkach, z użyciem czystych, odkażonych narzędzi, aby w soku nie pojawiły się drobnoustroje, trzeba go też zabezpieczyć przed owadami. Odpowiednio zebrany sok z brzozy to napój o bogatych właściwościach. Dlaczego oskoła jest tak cenna? Już wyjaśniamy...

 

SOK Z BRZOZY – CENNE WARTOŚCI

Sok z brzozy zawiera do około 2% cukrów w postaci glukozy i fruktozy – to one nadają oskole delikatny smak. Bzowina jest bogata w składniki mineralne, wśród których największą rolę odgrywają miedź, cynk oraz mangan. Zestaw tych składników korzystnie wpływa na odporność, kondycję włosów, skóry i paznokci oraz na funkcje rozrodcze. Sok z brzozy ma w składzie również magnez, potas i wapń – w mniejszych ilościach, jednak wciąż możemy traktować go jako uzupełnienie codziennej diety w te składniki.

Co ciekawe, zawartość cukrów i składników w soku z brzozy może się zmieniać – wiele zależy od warunków wzrostu oraz miejsca poboru. To kolejny powód, dla którego warto kupować oskołę ze sprawdzonego źródła.

 

 

Wyjątkowym składnikiem soku z brzozy jest betulina. Betulina nadaje brzozowej korze charakterystyczny kolor, ale ma inne, ważne z naszego punktu widzenia właściwości. Betulina ma działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne oraz pobudza procesy regeneracyjne. Więcej o tej niezwykłej substancji przeczytasz na naszym blogu.

Dzięki zawartości kwasu chlorogenowego sok z brzozy może ułatwiać odchudzanie i pobudzać metabolizm. Wspiera również naturalne procesy oczyszczania organizmu. Zwraca się uwagę, że działanie detoksykacyjne soku z brzozy może pomóc osobom z problemami skórnymi, takimi jak na przykład łuszczyca czy egzema.

 

Naturalnie smaczny i orzeźwiający sok z brzozy.

 

ELIKSIR ŻYCIA Z BRZOZY

Nie bez przyczyny w ludowej tradycji brzoza jest uznawana za symbol wiosny, młodości i odradzającego się życia. Sok z brzozy ma działanie moczopędne, wspierające oczyszczanie i wzmocnienie organizmu. Ludowa mądrość zalecała go małym dzieciom jako uzupełnienie mleka matki oraz starszym, dla pobudzenia wzrostu. Dorośli sokiem z brzozy uzupełniali energię po zimie, a seniorzy pili go dla witalności oraz zmniejszenia bólów reumatycznych.

 

 

SOK Z BRZOZY NA LATO

Sok z brzozy jest znakomity na lato. Schłodzony sok z brzozy świetnie orzeźwia, ma delikatny smak, więc to ciekawa alternatywa dla wody. Przygotuj pyszny, letni drink – do zimnej oskoły dorzuć plasterki ogórka lub cytryny, jagody, maliny albo listki mięty. Możesz też wybrać gotową, smakową opcję – sok z brzozy z ziołowymi i owocowymi naparami. Sok z brzozy może pić każdy, bez względu na wiek, od małego do całkiem dużego.

 

Więcej niż woda, inaczej niż sok owocowy lub gazowany napój – sok z brzozy to trochę niedoceniany, zapomniany skarb, który warto odkryć na nowo.

 

Źródła:

  • Maciej Bilek, Paweł Staniszewski, Zanim popłynie sok brzozowy…, 2018,
  • Paweł Gliński, Zbiór soku z brzozy, 2020,
  • Jean-Marc Dupuis, Sok z brzozy – cud natury,
  • Karolina Migurska, Brzoza – symbol odradzającego się życia.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Wersja komputerowa
Sklep internetowy Shoper Premium