Chili24.pl
Co ma w sobie curry?
Co ma w sobie curry?

Bogactwo kolorów, smaków i aromatów – takie są Indie i takie jest najsłynniejsze danie kuchni indyjskiej. Curry, jak przystało na potrawę z krainy przypraw, jest pełne aromatycznych składników, które wydobywają wyjątkowy charakter, za który pokochał je świat.

Co to jest curry? Wiele osób skojarzy to słowo z orientalną mieszanką przypraw, która wzbogaci smak potraw w orientalnym stylu. Jednak curry to coś więcej – ciekawa potrawa, a właściwie nazwa sposobu przyrządzenia potraw, charakterystyczny dla kuchni indyjskiej. Słowo curry pochodzi od tamilskiego kari, które możemy przetłumaczyć jako sos. Indyjskie kari Brytyjczycy przerobili na curry i tak nazywamy tę potrawę dzisiaj.

 

SKĄD TO CAŁE CURRY?

Curry pochodzi z regionu Półwyspu Indyjskiego i jego okolic. Zdaniem archeologów, początki potrawy mogą sięgać jeszcze cywilizacji Indusu, która rozwijała się na tych terenach wieki przed naszą erą. Jak wyglądało curry w swojej pierwotnej postaci? To prawdziwa zagadka, ponieważ przez ten lat w Indiach przenikało się wiele kultur – wpływy azjatyckie wymieszały się z arabskimi tradycjami, a swoje dołożyli Portugalczycy, którzy byli łącznikiem między indyjskim wybrzeżem a Nowym Światem.

 

 

Indie przez niemal wiek były pod wpływem Imperium Brytyjskiego. Zafascynowani indyjską kuchnią Brytyjczycy curry nazywali popularne w tym regionie gęste, mocno przyprawione potrawy. 

 

PRZYPRAW TO!

Zacznijmy od czegoś prostego, czyli mieszanki przypraw zwanej curry. Jeśli ktoś myśli, że skład i proporcje kompozycji są ustalone, to nic bardziej mylnego! Składniki curry mogą być różne, w zależności od tego, jaki smak czy kolor chcemy uzyskać. W mieszankach curry znajdują się między innymi kurkuma, kumin, papryczka, chili, pieprz, imbir, kolendra, sól, cynamon, czosnek, gałka muszkatałowa czy kardamon, czyli przyprawy znane ze swojej wyrazistości.

Curry może być łagodne lub bardziej pikantne. A skąd jego kolory? Czerwone curry powstaje z suszonych, a zielone – ze świeżych papryczek chili. Żółty kolor pochodzi od kurkumy. Z parzonych i palonych przypraw uzyskuje się brązowe curry. Kiedy mieszankę połączymy z olejem, powstanie pasta curry.

 

 

Co ciekawe, mieszanka przypraw curry jest popularna na świecie, ale nie w Indiach. Zgodnie ze sztuką, domowe kompozycje tworzy się podczas gotowania, a ich receptury są często traktowane jak rodzinny skarb. Gotowe mieszanki curry to europejski wynalazek.

 

PRZEPIS NA CURRY

Istotą curry jest odpowiednio skomponowana mieszanka przypraw – w kuchni indyjskiej takie kompozycje nazywa się massala. W tradycyjnej massali na curry znajdują się kurkuma, pieprz czarny, imbir, kolendra, sól, kmin rzymski, chili i czarna gorczyca. Opcjonalne składniki to na przykład cynamon, gałka muszkatałowa, czosnek, kardamon, szalotka i goździki.

Indyjskie curry przygotujemy właściwie z czego mamy ochotę. Daj się ponieść fantazji! Najbardziej znane jest curry z kurczakiem z sosem na bazie mleka kokosowego. Mięso drobiowe można wymienić na baraninę, jagnięcinę, ryby lub owoce morza. Do curry w wersji wegetariańskiej mogą trafić ciecierzyca, soczewica, fasola, pomidory, brokuły, pieczarki, bataty lub fasolka szparagowa.

 

 

Trudno wyobrazić sobie dobre curry bez gęstego i aromatycznego sosu. Orientalny charakter dania podkreśli mleczko kokosowe, ale sos do curry zrobimy też z pomidorów, śmietanki lub gęstego bulionu.

Do curry, poza obfitością przypraw, możemy dołożyć dodatki – ananas, mango, mielone orzechy nerkowca, wiórki kokosowe, suszone owoce, tarte migdały lub odrobinę cukru. Całość warto zwieńczyć orzechami nerkowca, czarnuszka albo świeżą kolendrą. Curry podajemy z ryżem, najlepiej basmati, chlebkami naan lub innym indyjskim pieczywem. Jeśli masz ochotę, spróbuj curry z makaronem ryżowym, ulubioną kaszą albo ziemniakami.

 

CURRY INACZEJ

Oryginalne pomysły na curry znajdziemy również w innych azjatyckich kuchniach. Tajskie curry jest mniej gęste i ma łagodniejszy smak od indyjskiego dania. Jest dość słodkie, przez śmietanką lub mleczko kokosowe, rzadziej zdarzają się kwaskowate akcenty. Receptura tajskiej potrawy jest oparta na paście curry, z chili, imbirem, kolendrą, czosnkiem, galangalem i kozieradką w składzie. Czasem pasta curry zawiera też tamardynowiec oraz pastę z krewetek. Tajskie curry jada się z ryżem jaśminowym albo makaronem.

Inna wariacja na temat curry to japońskie curry. Potrawa jest dość słodka, może mieć łagodny lub ostry smak. Japońskie curry ma gładką konsystencję, zwykle robi się je z kurczakiem, marchewką, ziemniakami i cebulą, które są duszone w sosie. Japońskie curry najlepiej smakuje w towarzystwie krótkoziarnistego ryżu.

 

Curry się nie nudzi! To proste do przygotowania danie, a największą sztuką jest dobór dobrej jakości składników. Ty też możesz zostać mistrzem curry!

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Wersja komputerowa
Sklep internetowy Shoper Premium