Chili24.pl
Ostropest plamisty - co na to wątroba?
Ostropest plamisty - co na to wątroba!

Święty oset”, czyli Silybum marianum, znany jako ostropest plamisty, to roślina o wyjątkowych właściwościach. Według legendy w kolczastych krzewach ostropestu ukryła się Maryja podczas ucieczki do Egiptu. My możemy korzystać z ostropestu, żeby chronić wątrobę.

Ostropest plamisty był znany i stosowany już w czasach starożytnych. Starożytni używali nasion mlecznego ostu, żeby wspierać wątrobę i drogi żółciowe. Najbardziej wartościową częścią roślinny są nasiona, naturalna skarbnica wartościowych składników. Nasiona ostropestu zawierają między innymi olejki eteryczne, które pobudzają procesy trawienne, oleje, sterole i silny przeciwutleniacz – witaminę E.

 

Ostropest w Chili24 - ziarna, mielone ziarna, herbata, oleje, mąka z ostropestu.

 

Najcenniejszym składnikiem nasion ostropestu jest sylimaryna, dzięki której ta niepozorna, przypominająca oset roślina ma tak zaskakująco dobry wpływ na wątrobę.

 

BEZCENNA SYLIMARYNA – DLA ZDROWEJ WĄTROBY

Sylimaryna to cały kompleks substancji, które mają regenerujące i ochronne działanie na wątrobę. Jest unikalna – znajdziemy ją tylko w nasionach ostropestu! Sylimaryna chroni komórki wątroby przed przed różnymi problemami. Można wykorzystać ją w walce z wirusowym zapaleniem wątroby, ale symilaryna skutecznie wspiera też regenerację komórek uszkodzonych przez alkohol i metale ciężkie. Jest stosowana w leczeniu marskości, stłuszczenia i zapalenia wątroby oraz przy zapaleniu dróg żółciowych. Sylimaryna ma korzystne działanie przy zaburzeniach trawieniach oraz problemach z wątrobą powodowanych przez leki.

 

 

Wątroba pełni bardzo ważną rolę w organizmie – jest kluczowym narządem, który odpowiada za naturalną detoksykację. Alkohol i toksyny powodują zmniejszenie poziomu glutationu, a symilaryna pomaga zatrzymać te procesy. Dlaczego to takie ważne? Glutation jest niezbędny, aby wątroba mogła spełniać swoje funkcje detoksykujące. Dodatkowo sylimaryna uszczelnia ściany komórek wątroby i w ten sposób chroni ją przed kolejnymi uszkodzeniami.

 

Znajdź ostropest w najlepszej dla siebie formie na Chili24!

 

OSTROPEST DOBRY DLA WĄTROBY I NIE TYLKO

Ostropest plamisty wspiera zdrowie wątroby, ale warto wspomnieć o jego pozytywnych właściwościach dla całego organizmu. Według różnych badań, składniki ostropestu wykazują działanie przeciwnowotworowe, neuroprotekcyjne i przeciwzapalne. Ostropest może być skuteczny w walce z bakteriami, próchnicą oraz bakteryjnymi chorobami przyzębia. Zdaniem specjalistów do zalet symilaryny można zaliczyć wpływ na poziom cukru we krwi, między innymi przez poprawę insulinowrażliwości.

 

 

Bóle migrenowe? Ostropest pomoże je złagodzić! Będzie pomocny również przy objawach choroby lokomocyjnej i morskiej. Ostropest to również panaceum na typowo kobiece problemy – polecany jest paniom, które chorują na endometriozę.

 

OSTROPEST PLAMISTY – JAK UŻYWAĆ?

Nasiona ostropestu są bardzo uniwersalne – można je chrupać lub używać jako posypkę do wypieku domowego pieczywa. Zmielone nasiona ostropestu są świetnym dodatkiem do płatków śniadaniowych, jogurtów, koktajli, domowych wypieków, sałatek, kanapek, sosów, past kanapkowych i wielu innych przepisów. Aby jak najlepiej wykorzystać właściwości ostropestu, używaj do 2 łyżeczek jego nasion dziennie. Ostropest można kupić w postaci herbaty i używać do zrobienia rozgrzewającego, aromatycznego naparu.

 

Ostropest na co dzień - produkty w dobrej cenie.

 

Z nasion ostropestu powstaje też zimnotłoczony olejbogate źródło witaminy E i innych przeciwutleniaczy oraz dobrych kwasów tłuszczowych. Orzechowy smak, z nutą goryczki, doskonale podkreśli smak sałatek i będzie dobrym dodatkiem do domowych sosów i dressingów. Olej z ostropestu ma mniej sylimaryny niż nasiona, jednak wciąż jest wartościowym uzupełnieniem diety osób, które chcą zadbać o swoją wątrobę.

 

 

Ciekawym produktem, do wykorzystania w kuchni, jest mąka z ostropestu. Bezglutenowa mąka z ostropestu dobrze komponuje się z innymi mąkami i podnosi walory odżywcze potraw. Można dodawać ją do pieczywa, słodkich wypieków, naleśników, a także do koktajli i płatków śniadaniowych. Mąka z ostropestu pasuje do potraw z kaszy, sprawdzi się też jako zagęstnik do sosów i zup.

 

OLEJ Z OSTROPESTU DLA ZDROWEJ I PIĘKNEJ SKÓRY

Zimnotłoczony olej z ostropestu wykorzystasz w kuchni, ale też w pielęgnacji. Jest dobry dla bardzo suchej skóry – regeneruje, ma właściwości łagodzące i przeciwzapalne. Polecany jest dla skóry z AZS i łuszczycą. Zimnotłoczony olej z ostropestu można stosować jako samodzielny kosmetyk albo dodawać do używanych kremów i balsamów, aby wzmocnić ich działanie.

 

Ostropest plamisty uszczęśliwi wątrobę, ale małe ziarenka mają świetny wpływ na cały organizm. Zamiast szukać cudownych sposobów na oczyszczanie organizmu, lepiej pomóż wątrobie w pracy i dodaj do diety ostropest!

 

 

Źródła:

  • Ewa Jakubiec, Ostropest plamisty – właściwości i zastosowanie, 2020.
  • Monika Majewska, Ostropest wspiera pracę wątroby. Właściwości lecznicze ostropestu plamistego, 2020.
  • Pantabletka.pl, Ostropest plamisty – surowce i zastosowanie – regeneracja wątroby?, 2020.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Wersja komputerowa
Sklep internetowy Shoper Premium