Ceny w dół! 0
Ceny w dół!

Zmieniają się stawki VAT, zmieniają się ceny. Jakie produkty kupimy taniej, a za które zapłacimy więcej?

Dzień 1. lipca przyniósł ważne zmiany dla sprzedawców i kupujących. Od tego dnia obowiązuje nowa klasyfikacja produktów i usług – Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, czyli PKWiU, została zastąpiona przez klasyfikację CN (Combined Nomenclature), która uporządkuje kwestie handlu międzynarodowego.

Zmiana wpłynęła na uproszczenie matrycy stawek VAT – sklasyfikowane według nowych zasad grupy produktów zostaną objęte jednakową stawką VAT. Jak to wygląda w praktyce? Przykładowo, do tej pory stawka VAT na pieczywo i wyroby ciastkarskie wynosiła, w zależności od terminu przydatności, 5%, 8% lub 23%. Po zmianach, stawka VAT dla całej grupy wynosi 5%.

 

OBNIŻENIE STAWEK VAT – KUPISZ TANIEJ

Dzięki niższej stawce VAT, pieczywo, w tym pieczywo o wydłużonej przydatności do spożycia, ciastka i wypieki kupimy taniej. To dobra zmiana dla osób na diecie bezglutenowej, ponieważ obniżka dotyczy również produktów bez glutenu.

Jakie produkty kupimy taniej? Z 8% do 5% obniżona jest stawka VAT dla owoców tropikalnych i cytrusowych oraz dla zup, bulionów oraz żywności homogenizowanej. Do tej grupy zaliczymy też żywność dietetyczną oraz dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego. Tańsze będą niektóre orzechy, na przykład pistacje i migdały. Możemy też spodziewać się obniżki cen musztardy i przetworzonych przypraw – z 23% do 8%.

Zmiana stawek VAT dotyczy też niektórych artykułów przemysłowych. Niższy VAT, czyli 5% zamiast 8%, obejmie artykuły higieniczne, a także produkty dla niemowląt i dzieci, takie jak na przykład pieluszki, jedzenie, smoczki i foteliki samochodowe.

 

 

WYŻSZA STAWKA VAT

Które produkty mają od 1. lipca wyższą stawkę VAT? Wzrosła stawka VAT na owoce morza oraz ich przetwory – z 5% lub 8% na 23%. Podwyżka objęła także stawki na lód stosowany do celów spożywczych – z 8% do 23%. Wzrost odnotujemy też w przypadku przypraw nieprzetworzonych, z 5% na 8%.

Stawka VAT wzrosła również w przypadku artykułów spoza branży spożywczej – na przykład z 5% do 8% na czasopisma specjalistyczne oraz na drewno opałowe – z 8% na 23%.

 

ZMIANA VAT = OSZCZĘDNOŚCI?

Czy zmiany stawek VAT przełożą się na realne oszczędności albo w znaczący sposób wpłyną na wzrost wydatków? Na pewno nie możemy spodziewać się rewolucyjnych zmian w domowym budżecie, ani na plus, ani na minus. Wszystko zależy od zwyczajów zakupowych. Różnice mogą odczuć pewne grupy konsumentów, na przykład rodziny z małymi dziećmi.

 

Opracowanie na podstawie: Serwis Rzeczpospolitej Polskiej gov.pl

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Wersja komputerowa
Sklep internetowy Shoper Premium