10 pytań o oliwę 0
10 pytań o oliwę

Oliwa z oliwek to podstawa kuchni śródziemnomorskiej, która uznawana jest za wyjątkowo zdrową i smaczną. Oliwa podkreśla i wzbogaca smak potraw oraz dostarcza do diety zdrowe tłuszcze i inne wartościowe składniki odżywcze. Co warto wiedzieć o oliwie?

Oliwa z oliwek, "płynne złoto", w kulturze śródziemnomorskiej znana od wieków, współcześnie do kupienia praktycznie w każdym sklepie. Dla wielu osób to wciąż ciekawostka. Podpowiadamy, jak obchodzić się z oliwą, z korzyścią dla smaku i zdrowia.

 

DOBRE TŁUSZCZE – CZYLI JAKIE?

Oliwa praktycznie w całości z tłuszczów. Są to jednak tłuszcze, których nie trzeba unikać. Oliwa z oliwek zawiera kwas oleinowy o przeciwzapalnym działaniu oraz kwasy Omega-6 i Omega-3. Do tego zestawu dochodzą przeciwutleniacze i witamina E – taka kompozycja składników może być skutecznym elementem profilaktyki wielu chorób.

 

 

EXTRA VIRGIN, VIRGIN, LAMPARTE, POMACE – KTÓRA OLIWA NAJLEPSZA?

Oliwa z oliwek ma różne kategorie. Tłoczona na zimno, z owoców najwyższej jakości, uznawana za najbardziej wartościową jest oliwa Extra Virgin. Oliwa Virgin także pochodzi z pierwszego tłoczenia, ma mniej wyrazisty smak i wyższą kwasowość, jednak wciąż jest to bardzo wartościowy produkt. Rafinowana oliwa z oliwek, czyli Sansa i Pomace, powstaje z resztek po tłoczeniu owoców – powinna być używana tylko do smażenia. Z kolei oliwa Lampante nadaje się tylko do celów przemysłowych.

 

Oliwa z oliwek w Chili24 - szeroki wybór dobrej jakości oliw.

 

OLIWA Z GRECJI, HISZPANII CZY WŁOCH?

Czy kraj pochodzenia oliwy z oliwek wpływa na jej właściwości? Oliwki do wzrostu potrzebują ciepła i słońca, dlatego drzewa oliwne najlepiej czują się w ciepłym klimacie - stąd  ich popularność w krajach basenu Morza Śródziemnomorskiego. Najbardziej znane są oliwy greckie, hiszpańskie i włoskie, pomiędzy którymi występują pewne różnice. Oliwa z Grecji ma jaśniejszy kolor i owocowe nuty w aromacie, hiszpańska oliwa jest bardziej wyrazista, a włoska – bardziej ziołowa. Ten podział nie zawsze się sprawdza, bo właściwości oliwy z oliwek zależą również od innych czynników.

 

 

DLACZEGO OLIWY RÓŻNIĄ SIĘ KOLOREM, SMAKIEM I ZAPACHEM?

Właściwości oliwy zależą też od oliwek, z których powstaje olej, a także od pory zbiorów. Oliwa może mieć barwę od żółtej do ciemnozielonej. Jasna oliwa ma łagodniejszy smak niż zielona. Duże znaczenie ma także gatunek oliwek. To dlatego niektóre oliwy maja bardziej wyrazisty smak i lepiej wyczuwalną gorycz.

 

Oliwa z oliwek I Deciati - najlepsza oliwa do mięsa, makaronu, pizzy, ryb i warzyw!

 

OLIWA NA DIECIE ODCHUDZAJĄCEJ?

Osoby, które szczególnie dbają o sylwetkę również nie powinny bać się oliwy z oliwek. Według różnych badań, dodawanie niewielkich ilości oliwy z oliwek do potraw nie powoduje tycia, a nawet wspiera utratę kilogramów – dodatek oliwy zmniejsza uczucie głodu. Na dodatek oliwa z oliwek wspomaga trawienie i oczyszczanie organizmu.

 

CZY NA OLIWIE MOŻNA SMAŻYĆ?

Smażenie na oliwie to gorący temat. Nie mamy wątpliwości – na oliwie, nawet tej Extra Virgin, można smażyć! Oliwa z oliwek ma wysoką wytrzymałość cieplną, trzeba jednak pamiętać, żeby używać jej do krótkiego smażenia. Co do długiego smażenia lub smażenia w głębokim tłuszczu – tutaj oliwa się nie sprawdzi.

 

 

JAK STOSOWAĆ OLIWĘ W KUCHNI?

Oliwa z oliwek jest doskonała do stosowania na ciepło, a jeszcze lepsza – na zimno! Oliwa jest świetną bazą do przygotowania sosów i dressingów, można też dodawać ją bezpośrednio do sałatek. Dobrej jakości oliwa z oliwek podkreśli smak wielu potraw – warzyw, mięs, ryb i owoców morza, pizzy, makaronu, ryżu i pieczywa, ma również zastosowanie w słodkich przepisach na ciasta, ciasteczka i desery.

 

Oliwa z oliwek, do stosowania na ciepło i zimno.

 

JAK PRZECHOWYWAĆ OLIWĘ?

Oliwa zachowa swoje walory tylko w odpowiednich warunkach. Wybieraj butelki z ciemnego szkła i przechowuj w chłodnym miejscu, bez dostępu światła i tlenu. Oliwa z oliwek z szklanej butelce to lepszy wybór niż produkt w plastikowym opakowaniu – plastik może wpływać na smak i aromat oliwy!

 

 

JAK ROZPOZNAĆ "ZEPSUTĄ" OLIWĘ?

Niewłaściwie lub zbyt długo przechowywana oliwa z oliwek może się popsuć – traci swoje walory zdrowotne i smakowe. Jeśli oliwa ma pomarańczowy kolor i smak z wyczuwalną, metaliczną nutą, to nie nadaje się do dalszego używania.

 

OLIWA Z OLIWEK ZAMIAST KREMU?

Oliwa jest świetną bazą do przygotowania domowych kosmetyków, na przykład peelingów i maseczek. Dzięki wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych oraz obecności przeciwutleniaczy i witaminy E, oliwa z oliwek pielęgnuje, nawilża i odżywia suchą skórę. Oliwę z oliwek można dodawać do kąpieli, stosować jako olejek do masażu lub naturalny kosmetyk do włosów.

 

 

Źródła:

  • LaOliva.pl, O oliwie.
  • Przemysław Rokicki, Oliwa z oliwek - śródziemnomorski eliksir długowieczności i dobrego zdrowia.
  • Aleksandra Czarnewicz-Kamińska, Oliwa z oliwek w kuchni.
  • Jestblog.pl, Która oliwa z oliwek jest najlepsza, 2019.
  • Justyna Nowicka, Oliwa z oliwek: właściwości, zastosowanie i przepisy. Która oliwa z oliwek jest najlepsza?, 2009.
  • Aleksandra Miłosz, 11 dowiedzionych korzyści oliwy z oliwek, 2019.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Wersja komputerowa
Sklep internetowy Shoper Premium