Oliwa z oliwek - płynne złoto 0
Oliwa z oliwek - płynne złoto

Aceite de oliva todo mal quita”, czyli, jak mówi hiszpańskie przysłowie, „oliwa z oliwek odejmuje całe zło”. Oliwa to jeden z symboli kuchni śródziemnomorskiej, wyjątkowy składnik, który podkreśla oraz wzbogaca smak i aromat potraw. Oliwa z oliwek uchodzi za eliksir zdrowia i długowieczności – przekonaj się o jej niezwykłych właściwościach.

Oliwa z oliwek znana jest ludziom od tysięcy lat. Drzewo oliwne pochodzi ze wschodniej części regionu Morza Śródziemnego. Szerzej znana w świecie stała się dzięki rzymskim wojskom. Rzymianie bardzo cenili drzewo oliwne i zabierali je ze sobą, gdy wyruszali na podbój. Oliwa z oliwek była niezwykle cenna, stąd określenie „płynne złoto”. Starożytni otaczali drzewo oliwne niezwykłą czcią. Greckie gaje oliwne były uznawane za święte, a za ścięcie drzewa oliwnego na winowajcę czekała surowa kara – wygnanie, a nawet śmierć. Grecy sądzili, że drzewko to dar od bogini Ateny, która rywalizowała z Posejdonem o władzę nad Attyką. Mieszkańcy docenili podarunek bogini i to właśnie Atenę wybrali na swoją patronkę.

 

Oliwa z oliwek - wybór na Chili24.

 

 

Drzewo oliwne, czyli oliwka europejska, to wiecznie zielone drzewo, które może rosnąć nawet przez 2 tysiące lat. Dojrzałe owoce drzewa oliwnego są zielone, a okres zbiorów przypada na koniec października.

 

JAK POWSTAJE OLIWA?

Oliwa z dojrzałych oliwek ma intensywny smak, tłoczona z mniej dojrzałych owoców jest bardziej delikatna. Oliwki mogą być zbierane mechanicznie choć najbardziej ceni się owoce zebrane ręcznie. Świeże oliwki trzeba oczyścić, wybrać najlepsze okazy i umyć. Następnie owoce są tłoczone – w ten sposób powstaje oliwa. Oliwa zwykle jest filtrowana, dzięki czemu zyskuje klarowność i ma dłuższą trwałość. Cały proces powinien przebiegać w odpowiedniej temperaturze, aby zachować smak, aromat oraz cenne właściwości oliwek.

 

 

OLIWA, TŁUSZCZ NA ZDROWIE

Oliwa z oliwek to przede wszystkim tłuszcz, jednak bardzo zdrowy! Większość jej składu to kwas oleinowy o działaniu przeciwzapalnym. Oliwa z oliwek zawiera również kwasy Omega-6 i Omega-3, a także witaminę E, zwaną „witaminą młodości”, oraz silne przeciwutleniacze.

 

Wysokiej jakości oliwa Extra Virgin.

 

Zdaniem specjalistów wprowadzenie do diety oliwy z oliwek może być profilaktyką wielu dolegliwości, takich jak między innymi wysoki poziom cholesterolu, choroby serca i układu krążenia, schorzenia związane z wysokim ciśnieniem, cukrzyca, zapalenie stawów oraz choroba Alzheimera. Według badań osoby, które stosują dietę śródziemnomorską rzadziej cierpią na udar mózgu i choroby nowotworowe. Uznaje się, że oliwa z oliwek, która zawiera przeciwutleniacze oraz ma działanie przeciwzapalne, może odgrywać tutaj ważną rolę.

 

 

Osoby na diecie odchudzającej boją się tłuszczów – niepotrzebnie! Oliwa z oliwek może okazać się sprzymierzeńcem w walce o piękną sylwetkę. Wiele badań dowodzi, że oliwa z oliwek nie przyczynia się do wzrostu masy ciała, a nawet wprost przeciwnie – pomaga tracić dodatkowe kilogramy.

 

OLIWA Z OLIWEK – KTÓRĄ WYBRAĆ?

Sklepowe półki uginają się od butelek z oliwą z oliwek – którą wybrać? Na początek warto zwrócić uwagę na kraj pochodzenia. Najbardziej znane oliwy pochodzą z krajów regionu basenu Morza Śródziemnego – Grecji, Włoch lub Hiszpanii. Znawcy nie zawsze są zgodni, w którym kraju powstaje najlepsza oliwa, jednak w tym przypadku znaczenie ma nie kraj pochodzenia, ale moment zbioru oraz proces tłoczenia, które mają największy wpływ na walory oliwy.

 

 

Kolejną ważną cechą oliwy jest jej kategoria. Najbardziej wartościowa jest oliwa Extra Virgin, która powstaje z tłoczenia na zimno owoców najwyższej jakości. Taki produkt ma niską kwasowość oraz zachowuje smak i aromat świeżych oliwek, przez co ma najwięcej walorów smaków i zdrowotnych. Oliwa z oliwek Extra Virgin może być filtrowana lub niefiltrowana. Niefiltrowana oliwa zawiera naturalny osad, który nie ma wpływu na jakość produktu. Oliwa z oliwek Extra Virgin jest znakomitym dodatkiem do potraw na ciepło i zimno.

 

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia - śródziemnomorski smak i aromat.

 

Klasę niższym produktem jest oliwa Virgin, która także pochodzi z pierwszego tłoczenia. Ma nieco wyższą kwasowość i mniej intensywny smak niż oliwa Extra Virgin, jednak wciąż jest to wartościowy produkt wysokiej jakości. Oliwa Virgin rzadko jest dostępna w sprzedaży, używa się jej przede wszystkim do poprawy walorów oliwy rafinowanej. Do oliw z pierwszego tłoczenia zaliczamy także rodzaj Lampante, o mniej wartościowym składzie – można używać jej dopiero po rafinacji. Oliwa Lampante stosowana jest do celów przemysłowych.

 

 

Oliwa, która nie spełnia norm jakości oliwy Extra Virgin, jest przeznaczona do rafinacji. W tym procesie oliwa z oliwek traci swoje walory smakowe. Do oliwy rafinowanej dodaje się szlachetniejszej oliwy, aby „podbić” jej smak i aromat. Taka oliwa nadaje się przede wszystkim do smażenia. Najniższą kategorią oliwy jest oliwa z wytłoczyn, czyli na przykład Pomace lub Sansa. Powstaje z wytłoczyn oliwek, czyli resztek pozostałych po tłoczeniu owoców. Oliwa z wytłoczyn powinna być używana tylko do smażenia.

 

JAK PRZECHOWYWAĆ OLIWĘ

Oliwa z oliwek może stracić swoje cenne właściwości, jeśli będziemy ją niewłaściwie przechowywać. Trzeba chronić ją przed dostępem światła, ciepła oraz tlenu. Dobrym wyborem jest oliwa z oliwek z ciemnej, szklanej butelce, choć jasne butelki również się sprawdzą, jeśli będziemy trzymać je szczelnie zamknięte w chłodnym, zacienionym miejscu. Oliwa z oliwek dostępna jest także w plastikowych butelkach, jednak takie opakowanie może wpłynąć na jej smak i zapach.

 

Oliwy z dodatkami, czyli jeszcze bardziej aromatyczne gotowanie.

 

OLIWA Z OLIWEK W DIECIE

Oliwa z oliwek to wartościowe uzupełnieni codziennej diety. Tłoczona na zimno oliwa Extra Virgin jest doskonałym dodatkiem do sałatek – jako baza do dressingu lub samodzielny sos. Oliwa bardzo dobrze pasuje do gotowanych na parze warzyw oraz potraw z ryżem, makaronem, rybami i owocami morza. Oliwa dobrze komponuje się z pieczywem, można wykorzystać ją również w ciastach i innych deserach. Szczególnie polecamy klasyczne połączenie - pomidory, bazylia, biały ser oraz oliwa z oliwek.

 

 

Oliwa z oliwek a smażenie – czy to dobry pomysł? Oliwa z oliwek Extra Virgin ma wysoką wytrzymałość cieplną, dlatego jak najbardziej można na niej smażyć. Nie wolno jednak używać jej do długotrwałego smażenia oraz smażenia w bardzo wysokiej temperaturze, a także do smażenia w głębokim tłuszczu. Rafinowana oliwa z oliwek charakteryzuje się wyższym punktem dymienia. Więcej o smażeniu i olejach przeczytasz na naszym blogu.

 

Oliwa rafinowana - dobra do smażenia.

 

Oliwa z oliwek tworzy wyjątkowe kompozycje z ziołami i przyprawami, na przykład bazylią, rozmarynem czosnkiem lub cytryną. Aromatyczny dressing możemy przygotować w domu lub wybrać gotową oliwę w oryginalnym smaku, z dodatkiem pomarańczy albo białej trufli.

 

OLIWA Z OLIWEK – NATURALNY KOSMETYK

Oliwa z oliwek jest dobra dla zdrowia i urody – to nie tylko cenny składnik diety, ale wartościowy, naturalny kosmetyk. Można używać jej do pielęgnacji suchej skóry – oliwa z oliwek intensywnie ą odżywi i nawilży, a zawarta w niej witamina E pozwoli przedłużyć młodość. Oliwa jest wspaniałym kosmetykiem dla skóry narażonej na stres, ma działanie kojące oraz jest naturalnym filtrem UV. Witamina F, której źródłem jest oliwa, chroni skórę przed stratą wilgoci. Oliwa z oliwek może stać się również bazą domowych kosmetyków, na przykład maseczki lub peelingu, oraz olejkiem do masażu. Świetne efekty uzyskamy dodając jej do kąpieli.

 

Oliwa z oliwek to produkt absolutnie wyjątkowy – mijają wieki, a jej popularność nie przemija, wprost przeciwnie! Oliwa z oliwek jest prawdziwym skarbem kuchni śródziemnomorskiej, który dostępny jest na wyciągnięcie ręki!

 

 

Źródła:

  • LaOliva.pl, O oliwie.
  • Przemysław Rokicki, Oliwa z oliwek - śródziemnomorski eliksir długowieczności i dobrego zdrowia.
  • Aleksandra Czarnewicz-Kamińska, Oliwa z oliwek w kuchni.
  • Magda Ciach-Baklarz, Oliwa z oliwek – co nam mówią etykiety i jak ją przechowywać, 2014.
  • Aleksandra Miłosz, 11 dowiedzionych korzyści oliwy z oliwek, 2019.

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Wersja komputerowa
Sklep internetowy Shoper Premium