Chili24.pl
Odkryj makaron na nowo!
Odkryj makaron na nowo!

Mąka i woda – prościej już się nie da! Dla wielu z nas makaron to podstawa kuchni – możemy dodać do niego praktycznie wszystko, żeby przygotować szybki, smaczny i pożywny posiłek.

Czy o makaronie można powiedzieć coś więcej? Okazuje się, że tak! Na sklepowych półkach, obok klasycznego, pszennego makaronu, pojawiają się pasty w różnych kolorach i ciekawym składzie. Makarony roślinne, ciemne, bezglutenowe, zbożowe, kolorowe – jak to ugryźć?

 

Tradycja jedzenia makaronu jest dłuższa niż spaghetti – sięga czasów prehistorycznych. Makaron kojarzy nam się z Włochami, ale jego pierwsze ślady zostały znalezione na terenie Chin. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o historii makaronu, jego rodzajach i zastosowaniu – sprawdź nasz wpis „Z czym się to je, czyli przewodnik po rodzajach makaronów”.

 

Makaron - obiad na każdą okazję!

 

MAKARONY ROŚLINNE, CZYLI WIĘCEJ BIAŁKA

Makarony roślinne powstają z wody i z mąki – jest to jednak mąka uzyskana przez zmielenie warzyw, najczęściej tych strączkowych. Do makaronów roślinnych zaliczymy między innymi makaron z ciecierzycy, soczewicy czerwonej, soczewicy zielonej, fasoli, grochu oraz zielonego groszku. Czym różni się makaron roślinny od pszennego? Na pierwszy rzut oka wyróżnia go kolor. Makaron z soczewicy zielonej i zielonego groszku mają barwę zieloną. Makaron z soczewicy czerwonej jest czerwony. Makarony z fasoli i grochu kolorem przypominają makaron pszenny, jednak są trochę ciemniejsze. Najciemniejszy odcień ma makaron z ciecierzycy. 

 

 

Wygląd to nie wszystko – makarony roślinne to przede wszystkim bogate źródło białka roślinnego. To produkty idealne dla osób na diecie wegańskiej oraz wegetariańskiej. Po makarony roślinne mogą sięgać też osoby, które mają zwiększone zapotrzebowanie na białko, na przykład sportowcy. Makarony roślinne są skarbnicą błonnika, minerałów, witamin z grupy B oraz innych witamin. Makarony roślinne mają różnorodne smaki.

 

Makarony bezglutenowe - smaczne życie bez glutenu.

 

Makaron z ciecierzycy to bogate źródło magnezu. Ma delikatnie orzechowy smak. Makaron z zielonej soczewicy  zawiera między innymi kwas foliowy, żelazo oraz potas. Makaron z czerwonej soczewicy także ma bogaty skład, w którym znajdziemy składniki odżywcze, takie jak na przykład żelazo, magnez, potas, cynk, fosfor, mangan i miedź oraz witaminę K. Soczewica jest smaczna, niedroga i wartościowa - sprawdź, dlaczego warto ją jeść. Pisaliśmy o tym we wpisie "Jej wysokość soczewica".

 

 

Makaron z groszku zielonego ma w składzie kwas foliowy, witaminy A, C, E i K oraz potas, cynk, fosfor, wapń, magnez, a przede wszystkim żelazo. Wśród warzyw strączkowych to zielony groszek jest najbardziej lekkostrawny. Makaron z grochu ma działanie zasadotwórcze oraz zawiera wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas i przeciwutelniacze. Makaron z fasoli jest źródłem witamin A i PP, magnezu, żelaza i lecytyny, dobrej dla pamięci i koncentracji.

 

Wysokiej jakości makarony roślinne i bezglutenowe - spróbuj czegoś nowego!

 

Makarony roślinne – jak ich używać? Makarony z roślin strączkowych dobrze komponują się z warzywami i mięsem, można dodawać je do zapiekanek, sałatek oraz zup. Makarony roślinne sprawiają, że dania stają się bardziej odżywcze i sycące. Są to produkty naturalnie bezglutenowe.

 

 

 

MAKARONY ZBOŻOWE I BEZ GLUTENU

Zamień dobrze znaną, pszenną klasykę na makarony z innych zbóż. W ten sposób wzbogacisz smak oraz walory odżywcze każdej potrawy!

 

Nowe spojrzenie na makaron - oryginalne pomysły na obiad!

 

Orkisz to starodawne zboże, które przez wieki nie było poddawane modyfikacjom – dlatego produkty orkiszowe są uznawane za wartościowe. Z orkiszu powstaje miedzy innymi makaron, który jest dobrym źródłem błonnika i składników mineralnych. Dlaczego orkisz jest uznawany za najlepsze ze zbóż? Sprawdź nasz tekst "Najlepszy ze wszystkich zbóż". Makaron żytni ma ciekawy smak, a przy tym stanowi doskonałe źródło błonnika, witamin z grupy B i składników mineralnych, na przykład fosforu i manganu. Ciekawą alternatywą dla makaronu pszennego jest makaron owsiany – lekkostrawny i niskokaloryczny, bogaty w białko i błonnik.

 

 

Makaron na diecie bez glutenu? Prosimy bardzo! Makaron kukurydziany to propozycja dla osób na diecie bezglutenowej i nie tylko. Zawiera witaminy z grupy B, miedź, selen oraz żelazo. Naturalnie bezglutenowym produktem jest też makaron gryczany, który powstaje ze zmielonych ziaren gryki. Ziarna gryki zawierają bogactwo minerałów, przede wszystkim magnezu, błonnik oraz rutynę, która wspiera zdrowie naczyń krwionośnych. Makaron jaglany jest wytwarzany z prosa, które jest naturalną skarbnicą witamin z grupy B, błonnika, magnezu, żelaza, potasu i fosforu. Makaron ryżowy jest lekkostrawny i ma delikatny smak – świetnie sprawdza się w daniach kuchni orientalnej, ale śmiało można wykorzystać go także w tradycyjnych przepisach, na przykład na zupy i sałatki. Ważna zaleta – jest szybki w przygotowaniu!

 

Makaron ryżowy - w kuchni azjatyckiej i nie tylko!

 

ŻYJ KOLOROWO – MAKARON PSZENNY W NOWYM WYDANIU

Makaron pszenny w nowej wersji? To dobre rozwiązanie dla miłośników klasyki, którzy chcą coś zmienić w swojej kuchni. Makarony pszenne z dodatkami mają oryginalne kolory i nadają potrawom ciekawy wygląd. Wśród propozycji znajdziemy zielony makaron pszenny ze szpinakiem, młodym jęczmieniem i algami morskimi. Inne naturalne barwniki, dzięki którym „zwykły” makaron nabiera kolorów to na przykład pomidor, burak i kurkuma. Czarny makaron z atramentem z kałamarnicy to opcja dla odważnych.

 

 

Makaron pszenny można też wzbogacić, na przykład dodatkiem mąki kasztanowej. Makaron z mąką kasztanową zyskuje delikatnie słodkawy smak. Sposobem na wzbogacenie makaronu pszennego może być również siemię lniane, które jest naturalnym źródłem błonnika.

 

Makaron to nie tylko różnorodność kształtów i rozmiarów. Do wyboru mamy makarony roślinne, bezglutenowe, zbożowe o różnych kolorach, smaku i wartościach odżywczych. Nowe smaki i pomysły czekają na odkrycie!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Wersja komputerowa
Sklep internetowy Shoper Premium