Chili24.pl
Kukurydza – złoto na talerzu
Kukurydza – złoto na talerzu

Kukurydza to życie” mówi afrykańskie przysłowie. Złociste, kukurydziane kolby do Europy w XV wieku przywiózł Krzysztof Kolumb, jednak w Ameryce Środkowej i Południowej od wieków były podstawą diety. Współcześnie kukurydza to jedna z najpopularniejszych roślin uprawnych na świecie. Jakie skarby skrywają złote ziarna?

Ludzie uprawiają kukurydzę od wieków, a właściwie od tysięcy lat – Indianie znali ją już około 3 tysiące lat przed naszą erą. Kukurydza to do dzisiaj diety mieszkańców tej części świata. Kukurydza jest smaczna i bogata w składniki odżywcze oraz ma wiele zastosowań.

 

Kukurydza jak złoto - sprawdź nasz wybór!

 

WIELKA SIŁA MAŁYCH ZIAREN – WARTOŚCI ODŻYWCZE KUKURYDZY

Kukurydza jest skarbnicą wartości odżywczych. Większość z nich stanowią węglowodany, przede wszystkim skrobia, które są dobrym źródłem energii. Kukurydza dostarcza białka – niepełnowartościowego, jednak połączenie jej z innymi warzywami pozwoli w lepszym stopniu wykorzystać jej potencjał. Zawiera także zdrowe kwasy tłuszczone i błonnik, tak ważny dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Złocisty kolor kukurydzy to zasługa luteiny – ten naturalny barwnik nadaje kolbom apetyczny, żółty kolor, ale przede wszystkim korzystnie wpływa na wzrok i jest silnym przeciwutleniaczem.

 

 

Kukurydza to także wysoka zawartość składników mineralnych i witamin. Wśród nich ważne role odgrywają selen, który wykazuje działanie antyoksydacyjne i wspiera odporność, oraz witamina E, znana również jako „witamina młodości”. Ziarna kukurydzy uzupełniają dietę w witaminy z grupy B, witaminy A, D i K oraz składniki mineralne, takie jak magnez, potas, żelazo, sód i wapń. Taki zestaw to wiele korzyści dla całego organizmu, między innymi dla kości, mięśni, serca oraz układu nerwowego.

 

Maka kukurydziana - do bezglutenowych wypieków.

 

Kukurydza ma jeszcze jedną ważną cechę – jest bezglutenowa. To duża wartość dla osób na diecie bez glutenu, ponieważ wiele produktów kukurydzianych świetnie sprawdzi się jako zamiennik produktów tradycyjnie pszennych.

 

 

KUKURYDZA – POSTAW NA RÓŻNORODNOŚĆ

Kukurydza dostępna jest w postaci kolb. W tej postaci można wykorzystać ją jako źródło węglowodanów w posiłku. Najprostszym sposobem jest gotowanie kukurydzy w słodkiej wodzie przez około 15 minut. Świetnie będzie smakowała upieczona w piekarniku, z dodatkiem masła. Kukurydza konserwowa pozwala zaoszczędzić czas, ponieważ można zjeść ją od razu po wyjęciu z puszki lub słoika – to popularny składnik sałatek, surówek i potraw w meksykańskim stylu. Kukurydza jest bardzo uniwersalna i na jej bazie powstaje wiele smacznych produktów, przydatnych na diecie bezglutenowej i nie tylko.

 

Makarony kukurydziane, czyli smaczny zamiennik pszennego makaronu.

 

Mąka kukurydziana to wartościowa mąka bez glutenu. Powstaje z przemiału ziaren kukurydzy. Mąka kukurydziana ma złocisty kolor oraz delikatny, słodki smak. Można dodawać ją do domowych wypieków, na przykład chleba, ciast i ucieranych ciast. Jest dosyć kleista i ciężka, dlatego zaleca się łączenie jej z lżejszymi mąkami bazowymi, na przykład mąką ryżowa. Mąka kukurydziana to składnik tradycyjnych placków tortilla, ale można wykorzystać ją też do przygotowania naleśników. Jest dobrym zagęstnikiem, który wzbogaci smak i właściwości sosów i zup. Więcej o innych rodzajach mąk bezglutenowych przeczytasz na blogu.

 

 

Makaron kukurydziany to z kolei godne zastępstwo dla makaronu pszennego. Bezglutenowy makaron z kukurydzy jest pożywny i odżywczy, dobrze pasuje do dań kuchni meksykańskiej, ale można wykorzystać go w innych przepisach. Makaron kukurydziany ma apetyczny, żółty kolor oraz ciekawy smak, który urozmaici każdą potrawę. Dowiedz się więcej o innych makaronach bezglutenowych.

 

Kasza kukurydziana - kulinarna podróż dookoła świata.

 

Innym uzupełnieniem posiłku jest lekkostrawna kaszka kukurydziana. Jest dobra na śniadanie oraz jako baza do przygotowania oryginalnych dań kuchni świata, takich jak włoska polenta, rumuńska mamałyga i meksykańskich placków. Chcesz dowiedzieć się więcej o kaszy - sprawdź nasz wpis.

 

 

Płatki kukurydziane to śniadaniowa klasyka. Chrupiące płatki można zjeść z mlekiem, napojem lub jogurtem – to szybki i prosty sposób na śniadanie lub przekąskę. Płatki kukurydziane są świetne jako chrupiąca, złocista panierka, do wykorzystania zamiast bułki tartej. Płatki kukurydziane z dobrym składem, to znaczy takie bez dodatku cukru, są wartościowym i lekkostrawnym posiłkiem dla małych i dużych. Ekspandowana kukurydza, na przykład z dodatkiem miodu, będzie smacznym dodatkiem do płatków śniadaniowych, jogurtów i innych produktów mlecznych, domowych wypieków i deserów.

 

Płatki kukurydziane, sposób na szybkie śniadanie.

 

Lekkie i chrupiące pieczywo kukurydziane to kolejny pomysł na zastąpienie produktów glutenowych. Pieczywo z kukurydzy wyróżnia kolor oraz wyjątkowy, słodki smak. Chrupkie pieczywo kukurydziane można podać jako kanapki lub lekką przekąskę.

 

Lekkie i chrupiące pieczywo kukurydziane, czyli pomysł na kanapki.

 

 

Przekąski – tutaj również sprawdzi się kukurydza! Chrupki, paluszki, pałeczki, kulki i talarki z kukurydzy lubią dzieci i dorośli. Mają niewiele kalorii i są lekkostrawne, a przy tym sycące. Przekąski kukurydziane to świetny wybór, kiedy mamy ochotę na coś chrupiącego i pożywnego. Mogą zastąpić słone przekąski, takie jak chrupki i chipsy.

 

Kukurydziane przekąski - coś pożywnego do pochrupania.

 

Prażone ziarna kukurydzy, czyli popcorn, także są lepszą alternatywą – możemy przygotować je na niewielkiej ilości oleju, z odrobiną soli oraz dodatkiem aromatycznych przypraw. Kukurydza występuje też w słodkich przekąskach – kukurydziane wafelki są delikatne, lekkie i chrupiące, świetnie smakują szczególnie z dodatkiem kremu. Masz ochotę na bezglutenowe słodycze i przekąski? Szukaj produktów z kukurydzy!

 

 

Wśród produktów na bazie kukurydzy godny wspomnienia jest także olej kukurydziany. Olej kukurydziany może być tłoczony na zimno lub rafinowany. Ten pierwszy rodzaj należy stosować na zimno, na przykład jako dodatek do sałatek. Rafinowany olej kukurydziany, który ma bardziej wyrazisty smak i dłuższą trwałość, ma zastosowanie przy pieczeniu i smażeniu. Olej kukurydziany jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, które występują w nim w bardzo dobrych proporcjach, a także witamin, przede wszystkim witaminy E. Olej kukurydziany można wykorzystać także do pielęgnacji skóry, paznokci i włosów – ma właściwości odżywcze i łagodzące.

 

Dodaj smaku swoim potrawom, wypróbuj olej kukurydziany.

 

Kukurydza zwana jest „złotem Indian”. Trudno nie zgodzić się z tym określeniem – kukurydza ma naprawdę wiele do zaoferowania!

 

 

Źródła:

  • Odżywianie.info.pl, Kukurydza - kalorie, wartości odżywcze i ciekawostki, 2013.
  • Anna Nowak, Kukurydza - właściwości odżywcze i zdrowotne, 2017.
  • Lokalny Rolnik, Kukurydza - złote ziarno - wartości odżywcze i ciekawostki, 2018.
  • Magdalena Makarewicz-Wujec, Kukurydza: wartości odżywcze kukurydzy, 2019.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Wersja komputerowa
Sklep internetowy Shoper Premium