Królowa i jej świta 0
Królowa i jej świta

Wielkanocne świętowanie nie obejdzie się bez tradycyjnych wypieków! Dzisiaj w roli głównej puchata babka, słodki mazurek, bogata pascha, kremowy sernik – czyli to, co na Wielkanoc najsłodsze!

Jajka, żurek, chrzan – tych potraw nie może zabraknąć na wielkanocnym stole. Radosny nastrój świętowania podkreślają ciasta. Polska tradycja jest pod tym względem wyjątkowo bogata!

 

BABKA, KRÓLOWA WIELKANOCNEGO STOŁU

Wśród wielkanocnych  deserów najważniejsza jest babka, prawdziwa królowa wielkanocnego stołu. Tradycyjna baba powstaje z drożdży wymieszanych z ciepłym mlekiem oraz mąki, cukru i szczypty soli. Tak przygotowane ciasto powinno wyrosnąć, a dopiero potem dodaje się do niego jajka, więcej mąki oraz bakalie. Oryginalna babka wielkanocna powinna mieć kształt karbowanego, ściętego stożka. Gotowe ciasto dekoruje się lukrem – tradycyjnie białym lub różowym, ale w późniejszych przepisach pojawiły się też inne polewy, na przykład czekoladowa. Polski zwyczaj pieczenia babek sięga XVII wieku, dopiero później oryginalne ciasto trafiło do innych europejskich krajów.

 

 

Gospodynie podchodziły do tematu babki wielkanocnej bardzo poważnie. Udane ciasto było świadectwem umiejętności kucharki, natomiast klęska na tym polu była prawdziwym nieszczęściem! Dlatego gospodynie do pieczeni babki używały ogromnej ilości jaj i przez godziny wyrabiały ciasto. według tradycji babki piekło się w polskich chatach, domach i dworach w Wielki Piątek. Rosnące ciasto musiało mieć spokój – na ten czas wstęp wzbroniony do kuchni mieli mężczyźni, a co bardziej zapobiegliwe gospodynie wypraszały panów z domu, ponieważ bały się, że ich obecność spowoduje opadnięcie babki.

 

Pora na świąteczne wypieki - sprawdź nasz wybór mąk!

 

Do babki wielkanocnej trafiały wódka, migdały, rodzynki i szafran, które podkreślały uroczysty charakter ciasta. Upieczona w piecu chlebowym babka była traktowana jak królowa. Rozsiadała się na miękkiej poduszce, a zanim wystygła, trzeba było ją porządnie wykołysać!

 

 

Na szczęście dzisiaj babka nie wymaga już tyle zachodu! Nowe przepisy są znacznie mniej skomplikowane, a w razie potrzeby możemy oszczędzić czas i kupić gotowe ciasto – babki nie może przecież zabraknąć na wielkanocnym stole. Puchata baba do dzisiaj jest symbolem Wielkanocy.

 

Ale baba! Gotowe wypieki na wielkanocny stół.

 

MAZUREK – WIELKANOC NA BOGATO

Słodki, pięknie udekorowany, odświętny – Wielkanoc to chyba jedyna okazja w roku, kiedy na stołach pojawia się mazurek. Przepis na mazurka przybył do Polski z Turcji, a słodki placek na stałe wpisał się w polską tradycję w XVII wieku. Nazwa „mazurek” rzeczywiście wywodzi się od mieszkańców Mazowsza, ponieważ słodki wypiek był szczególnie popularny w tym regionie. Dobre gospodynie piekły kiedyś nawet kilkanaście mazurków!

 

 

Babka to królowa wielkanocnego stołu, a mazurek stanowi jego ozdobę. Pięknie udekorowany i słodki placek stanowił nagrodę za długi czas postu. Bogactwo mazurka miało symbolizować i przyciągać do domu dostatek. Mazurki mają różne kształty i smaki, a do jego dekoracji można wykorzystać czekoladową polewę, różnokolorowe lukry, bezę, konfitury, barwne posypki, migdały, chrupiące orzechy i kandyzowane owoce, które tworzą czasem proste, a czasem kunsztowne wzory. Wszystko zależy od umiejętności  i wyobraźni – każdy mazurek jest niepowtarzalny!

 

Wielkanoc na bogato - wybór bakalii, orzechów i przypraw.

 

PASCHA – ŚWIĘTO NA STOLE

Pascha to inaczej Święta Wielkanocne – ta określa się je w prawosławnym kościele wschodnim. Pascha to także tradycyjny deser wielkanocny, który pochodzi z Rosji i Ukrainy. W Polsce szczególnie popularna jest wśród rodzin, które wywodzą się z kresów wschodnich. Pascha wielkanocna powstaje z twarogu, mleka, masła, śmietany, zsiadłego mleka. Tradycyjny deser w kształcie piramidy lub gniazda często dekoruje się konfiturą oraz suszonymi owocami. W południowej Rosji i na Ukrainie oraz w niektórych częściach Polski pieczona jest paska, czyli tak zwany chleb wielkanocny.

 

 

Tradycyjna pascha wielkanocna to słodki deser o bogatym znaczeniu. Do przygotowania paschy niezbędne są jajka, które symbolizują odradzające się na wiosnę życie. Cukier i bakalie to z kolei oznaka bogactwa. Są dwa sposoby przyrządzania paschy - na zimno lub na gorąco. Paschy mogą mieć prosty lub bogaty skład. Te szczególnie bogate i tłuste w Rosji nazywa się carskimi lub bojarskimi. Do paschy dodaje się między innymi marmoladę, owocowe przeciery, marmoladę, kandyzowane owoce oraz bakalie. Aby pascha biała bogatszy aromat, dodaje się do niej czasem wanilię albo kardamon.

 

Dżemy, konfitury, przetwory owocowe - owocowa nuta w Twoich wypiekach. 

 

SŁODKIE ŚWIĘTOWANIE

Babka, mazurek i pascha to trzy desery, które najbardziej kojarzą się z Wielkanocą, ale polska tradycja obfituje w różnorodne, wielkanocne wypieki.

 

 

Na Podlasiu oraz Kaszubach na Wielkanoc wypieka się sękacz, czyli wywodzące się z Niemiec ciasto, które z wyglądu przypomina pień drzewa ze słojami i sękami. W odświętnej wersji sękacz jest dekorowany lukrem albo czekoladą.

 

Słodkie sekrety udanych wypieków!

 

Sernik to ciasto na każdą okazję, także na Wielkanoc. Ten wypiek powinny docenić osoby, które dbają o linię – sernik to smaczne źródło białka i wapnia! Jego historia jest bardzo długa – niektórzy sądzą, że sięga jeszcze czasów starożytnych. Klasyczny sernik, czy też sernik wiedeński, to przede wszystkim zmielony ser, ale w Polsce i na świecie istnieje wiele przepisów na to ciasto. Sernik królewski składa się z masy serowej i dwóch warstw kakaowego ciasta. Sernik krakowski pieczony jest na kruchym spodzie, a na wierzchu ma charakterystyczną kratkę z kruchego ciasta. Sernik nowojorski jest wyjątkowo puszysty – to zasługa kremowego serka Philadelphia. Jeszcze delikatniejszy jest sernik londyński, przygotowywany bez ubijania białek i mąki w kąpieli wodnej. Sernik rosyjski ma dwa kolory, ponieważ część masy serowej miesza się z kakao.

 

 

Wśród wielkanocnych wypieków znajdziemy też makowiec, który również symbolizował bogactwo. Na Śląsku piekło drożdżowe buchty posypane cukrem pudrem, a w Galicji kilkuwarstwowy, słodki miodownik, który wywodzi się z żydowskiej tradycji. Na Pomorzu według tradycji podaje się młodzowy kuch z kruszonką, czyli rodzaj baby wielkanocnej. Na Kujawach podobne ciasto znane było jako kujawiok. W Wielkopolsce Wielkanoc kojarzona była z marcepanem.

 

Wielkanocne tradycje są szczególnie bogate i piękne, a ciasta i desery są przyjemnym uzupełnieniem świąt Wielkiej Nocy. Niech Wielkanoc będzie radosna, zielona i... słodka!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Wersja komputerowa
Sklep internetowy Shoper Premium