Chili24.pl
Czym sobie słodzić?
Czym sobie słodzić?

Cukier nie ma dobrej sławy – ale czym byłoby życie bez odrobiny słodyczy? Biały cukier to nie tylko jeden ze sposobów, żeby było słodko i miło. Czym sobie posłodzić?

Cukry, czyli węglowodany, to życie. Węglowodany są źródłem energii, która zasila cały organizm, a glukoza to podstawowe paliwo dla mózgu. Energię najlepiej czerpać z węglowodanów złożonych, z których dopiero po pewnym czasie powstają węglowodany proste. Źródłem węglowodanów złożonych są między innymi ryż, płatki i otręby zbożowe, kasze, ziemniaki, rośliny strączkowe oraz produkty pełnoziarniste,

 

Odrobina słodyczy na co dzień, czyli czym słodzić - sprawdź!

 

BIAŁY CUKIER – CZY TRZEBA SIĘ GO BAĆ

Zdrowie i biały cukier, a z pewnością jego nadmiar, raczej nie chodzą ze sobą w parze. Zbyt duża ilość cukru w codziennej diecie nie jest dobrym nawykiem. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca porcję do 50 gram, czyli około 12 łyżeczek dziennie. Łyżeczka cukru dosypana do kawy lub herbaty nie brzmi groźnie, ale warto wiedzieć, że cukier znajduje się w większości produktów, które jemy na co dzień – na przykład w płatkach śniadaniowych, słodyczach, jogurtach, sosach. Warto czytać etykiety i szukać słodkich, ale zdrowszych alternatyw.

 

 

LEPSZY CUKIER BRĄZOWY?

Biały cukier powstaje z buraka cukrowego, a cukier trzcinowy – z trzciny cukrowej. Cukier trzcinowy od białego różni się przede wszystkim kolorem i smakiem. To zasługa zawartości melasy, która powoduje, że kryształki mają bursztynowy kolor oraz ciekawy, karmelowy smak. Z tego powodu cukier trzcinowy dodaje się do drinków i deserów, do podbicia ich walorów smakowych. Cukier trzcinowy ma odrobinę mniej kalorii niż biały cukier oraz zawiera niewielkie ilości składników mineralnych, takich jak magnez, wapń, potas i żelazo – jest ich jednak zbyt mało, aby można było z całą mocą stwierdzić, że cukier trzcinowy jest o wiele zdrowszy od białego. To raczej oryginalny sposób na urozmaicenie potraw.

 

 

Brązowy nie zawsze równa się trzcinowy! Bursztynowa barwa może pochodzić od karmelowych barwników dodanych do białego cukru. Czytaj skład i kupuj świadomie, tym bardziej, że brązowy cukier jest droższy od białego.

 

Biały, brązowy, trzcinowy, kokosowy z agawy - wybierz cukier dla siebie.

 

Innym rodzajem cukru o ciemniejszym kolorze jest cukier kokosowy, który powstaje z kwiatów palmy kokosowej. Wyróżnia go karmelowy posmak oraz intensywny aromat. Cukier kokosowy, podobnie jak cukier trzcinowy, jest on tylko trochę bardziej wartościowy od białego cukru, jednak ceni się go ze względu na walory smakowe. Cukier kokosowy bardzo dobrze pasuje do drinków, deserów, wypieków oraz dań kuchni azjatyckiej.

 

SŁODKO I ZDROWO

Nie chcesz rezygnować ze słodkiego smaku, ale szukasz lepszego słodzidła? Sprawdź zdrowsze zamienniki zwykłego cukru, dla słodkiego, miłego i zdrowego życia.

 

 

 

Ksylitol, czyli cukier brzozowy, to coraz bardziej popularny słodzik. Wygląda i smakuje jak biały cukier. Ksylitol ma jednak o wiele mniej kalorii i nie podnosi poziomu cukru we krwi, dlatego mogą używać go także pacjenci chorzy na cukrzycę. Polecany jest w profilaktyce otyłości, a przy tym, w przeciwieństwie do białego cukru, wykazuje pozytywny wpływ na zdrowie jamy ustnej – uważa się, że cukier brzozowy pomaga zapobiegać próchnicy. Ksylitol to naturalny probiotyk, który dobrze działa na układ pokarmowy. Ksylitol nie traci swoich właściwości pod wpływem temperatury, dlatego można używać go do słodzenia gorących napojów oraz domowych wypieków. Ksylitol ma około 240 kalorii w 100 gramach. Szukasz słodkiej opcji 0 kalorii? Czytaj dalej!

 

Zamiast białego cukru - ksylitol.

 

Stewia od wieków była ceniona przez mieszkańców Ameryki Środkowej i Południowej. Ze słodkich liści tej rośliny otrzymuje się naturalny roślinny słodzik. Stewia jest słodsza od cukru, nie ma kalorii oraz nie podnosi poziomu cukry we krwi – to kolejna dobra propozycja dla diabetyków. Stewia jest odporna na wysoką temperaturę oraz wykazuje właściwości dezynfekujące i bakteriobójcze, dlatego można znaleźć ją nie tylko w produktach spożywczych, ale nawet w... pastach do zębów.

 

 

 

Erytrytol w naturze występuje w niektórych owocach, pyłkach kwiatów i fermentowanych napojach, jednak produkt dostępny w sklepach otrzymuje się ze specjalnego gatunku drożdży. Erytrytol wygląda jak biały cukier, jest jednak nieco mniej słodki. Charakterystyczną cechą erytrytolu jest neutralny, chłodny posmak, który pozostawia w ustach. Ma niską wartość energetyczną i mogą stosować go także osoby chore na cukrzycę.

 

Stewia i erytrytol, czyli słodko i mniej kalorycznie.

 

Miód i syrop klonowy to kolejne dobre zamienniki dla tradycyjnego cukru, choć z zupełnie innych powodów, niż wspomniane wcześniej ksylitol, stewia i erytrytol. Swojski miód to solidna dawka energii, a przy tym źródło aminokwasów, enzymów, witamin oraz minerałów. Miody otrzymywane z nektarów różnych roślin mają inny smak, zapach, wygląd i właściwości – słodka różnorodność! Sprawdź w naszym krótkim przewodniku po gatunkach miodów.

 

 

Syrop klonowy to słodki kuzyn miodu z Ameryki. Pozyskuje się go z pnia klonu cukrowego. Ma słodki, oryginalny smak oraz jest bardzo wartościowy – zawiera składniki o działaniu przeciwzapalnym i antynowotworowym, a także liczne minerały i witaminy, przede wszystkim witaminy z grupy B. Jako słodki i wartościowy dodatek sprawdzają się także inne syropy - na przykład syrop z agawy, syrop daktylowy, syrop kokosowy, melasa oraz syrop ze słodu jęczmiennego.

 

Różne rodzaj miodów - naturalne źródło słodyczy.

 

Miód i syrop klonowy to płynne zamienniki dla cukru, trzeba jednak pamiętać, że pod wpływem wysokiej temperatury tracą wiele ze swoich wartości. Miód czy syrop klonowy - przekonaj się, kto wygrał słodki pojedynek na naszym blogu.

 

Syrop klonowy, daktylowy, kokosowy, z agawy - więcej niż słodzik.

 

JESZCZE WIĘCEJ SŁODYCZY

Lista naturalnych słodzideł jeszcze się nie kończy. Oto kilka ciekawych propozycji do wypróbowania.

  • Fruktoza – ma mniej kalorii od cukru i jest od niego niemal o połowę słodsza, dlatego pozwala zmniejszyć kaloryczność potraw. Można używać jej do słodzenia napojów, wypieków, konfitur, galaretek oraz napojów alkoholowych.

  • Maltitol smakuje podobnie do cukru trzcinowego, ale jest mniej kaloryczny. Nie traci swoich właściwości pod wpływem temperatury. Nadaje się do słodzenia napojów, wypieków i innych deserów.

 

 

 

NIE TAKI SŁODZIK STRASZNY

Słodziki nie są już tak popularne, jak kiedyś, jednak wciąż jest to opcja dla osób, które nie chcą rezygnować ze słodkiego smaku. Słodziki dostarczają słodyczy, a przy tym mają naprawdę niewiele kalorii.

Wśród nich znajdziemy między innymi produkty, w których głównym składnikiem jest aspartan. Aspartan to substancja słodząca pochodzenia chemicznego, która przez długi czas była uznawana za szkodliwą i potencjalnie rakotwórczą. Ostatnie badania dowodzą jednak, że aspartan możemy bezpiecznie dodawać do jedzenia, oczywiście nie przesadzając z ilością.

 

 

W skład popularnych słodzików wchodzą również inne substancje słodzące pochodzenia chemicznego, takie jak maltodekstryna, sacharynian sodu oraz cyklaminian sodu. Ich stosowanie wciąż budzi u niektórych osób wątpliwości, jednak na ten moment nie ma ostatecznych dowodów, że są one szkodliwe dla zdrowia. Specjaliści zalecają jednak umiar.

 

Słodziki - minimum kalorii, maksimum smaku.

 

Nie słodzić – tak byłoby najlepiej dla naszego zdrowia i sylwetki. Nie oszukujmy się, dla wielu, a nawet większości z nas to niemożliwe. Zawsze jednak mamy wybór, czym sobie posłodzić. Słodkiego, miłego życia bez wyrzutów sumienia!

 

Źródła:

  • Dziecisawazne.pl, Czym słodzić herbatę..., jeśli już musisz to zrobić.
  • Amus.pl, Cukier trzcinowy właściwości, zalety – jaka jest różnica pomiędzy cukrem trzcinowym, białym i brązowym?, 2018.
  • Dietetyka oparta na faktach, Aspartam w świetle dowodów naukowych, 2018.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Wersja komputerowa
Sklep internetowy Shoper Premium