Chili24.pl
Ziołowa apteka cz. 1
Ziołowa apteka cz. 1

W aptece znajdziemy lekarstwo na prawie każdą dolegliwość. To proste i wygodne rozwiązanie, kiedy potrzebujemy szybkiej pomocy. Często zapominamy, że dobrze dobrane, naturalne środki, od wieków stosowane w ziołolecznictwie, także mogą być bardzo skuteczne!

Problemy żołądkowe, przeziębienie, bóle głowy, problemy skórne i inne dolegliwości - dowiedz się, co potrafią zioła!

 

Arcydzięgiel, anielski korzeń

W ziołolecznictwie wykorzystuje się przede wszystkim korzeń rośliny. O tym, jak duże znaczenie miał arcydzięgiel w tradycyjnej medycynie świadczą nazwy zwyczajowe, które nawiązują do „anielskich” właściwości rośliny – anielskie ziele, archangielski korzeń, anielski korzeń lub ziele Ducha Świętego. Przetwory z korzenia rośliny stosuje się w przypadku problemów żołądkowych – zawarte w arcydzięglu substancje zwiększają wydzielanie soku żołądkowego, pobudzają apetyt, działają rozkurczająco oraz pomagają poradzić sobie z zaparciami i wzdęciami. Zewnętrznie arcydzięgiel jest pomocny przy bólach reumatycznych i nerwobólach. Arcydzięgiel ma również działanie oczyszczające organizm i działa wykrztuśnie.

 

Babka, „nasiona zdrowia”

Babka była kiedyś bardzo popularna w apteczkach naszych babć. Gatunki tej rośliny różnią się właściwościami. Na przykład babka lancetowata ma działanie przeciwzapalne na śluzówkę jamy ustnej, gardła oraz przewodu pokarmowego. Wspiera leczenie chorób górnych dróg oddechowych, a także schorzeń wrzodów żołądka oraz dwunastnicy. Stosuje się ją także w przypadku biegunki. Babka płesznik również wspiera układ pokarmowy i jest pomocna w przypadkach choroby wzorowej, zespołu jelita drażliwego lub podrażnień przewodu pokarmowego. Ma też zastosowanie jako środek na kaszel. Duża zawartość naturalnego błonnika powoduje, że babka płesznik może być uzupełnieniem diety odchudzającej.

 

 

Bodziszek cuchnący, Ziele Łaski Bożej

Chociaż nazwa tej rośliny nie brzmi zachęcająco, to budziszek cuchnący ma wiele cennych dla zdrowia właściwości. Ma zastosowanie między innymi w obfitych miesiączkach. Bodziszek cuchnący wspiera wątrobę, ma też działanie przeciwzapalne, przeciwbiegunkowe i antyseptyczne, zewnętrznie może być stosowany przy chorobach skóry oraz w formie okładów na oczy, w terapii stanów zapalnych. Sprawdzi się również przy problemach z żołądkiem, takich jak skurcze jelitowe lub zespół jelita drażliwego.

 

Chmiel - w browarnictwie i ziołolecznictwie

Chmiel kojarzymy przede wszystkim jako składnik piwa. Nie jest to jednak jedyne i najważniejsze zastosowanie tej rośliny. Szyszki chmielu są popularnym środkiem, który pomaga złagodzić napięcie nerwowe. Już starożytni używali szyszek chmielu, żeby poradzić sobie z bezsennością oraz brakiem apetytu. W browarnictwie chmiel znalazł zastosowanie dopiero w średniowieczu.

 

Czystek - super ziele

Ziele czystka jest znane od wieków. Przez dłuższy czas czystek był mało popularny, ale obecnie zioło cieszy się niezwykłą popularnością. Lista jego dobroczynnych właściwości jest bardzo długa. Czystek wzmacnia i oczyszcza organizm, pomaga na przykład pozbyć się metali ciężkich, dodaje energii, przeciwdziała wirusom oraz działa antyalergicznie. Uważa się także, że czystek blokuje zły cholesterol i rozpuszcza zakrzepy. Zewnętrznie czystek stosuje się na grzybice, trądzik, łuszczycę i łupież. Czystek służy także zębom, ponieważ ma właściwości wybielające szkliwo. Ziele czystka jest uznawane za bogate źródło polifenoli. Czystek jest zaliczany do superfoods, czyli super żywności o wyjątkowym składzie i działaniu.

 

 

Dziurawiec, ziele świętojańskie

Dziurawiec to pospolicie rosnąca bylina o bogatym składzie i szerokim zastosowaniu. Jest pomocny w problemach z drogami żółciowymi oraz przy osłabieniu czynności wątroby. Dziurawiec wykazuje dobry wpływ na układ pokarmowy, stosuje się go przy zgadze, wzdęciach, biegunce, bólach oraz braku apetytu. Medycyna ludowa wykorzystuje moczopędne właściwości dziurawca. Roślina działa uspokajająco, polecana jest też jako wsparcie w stanach depresyjnych. Zewnętrznie dziurawiec stosowany jest w gojeniu ran, odmrożeń i oparzeń. Dziurawiec to cenny składnik płukanek jamy ustnej i gardła.

 

Głóg - na serce i nerwy

Głóg to roślina, która cieszy oko i ma wyjątkowe walory zdrowotne. Jest źródłem witamin z grupy B oraz witamin A, C i E. Stosuje się go dla wzmocnienia odporności. Głóg jest szczególne wartościowy dla serca oraz przy nadciśnieniu. Pomaga obniżyć cholesterol, jest ceniony również ze względu na swoje właściwości relaksujące i odprężające – głóg stosuje się na przykład przy problemach z bezsennością oraz nerwicą.

 

 

Jarzębina, symbol jesieni

Jarzębina znalazła zastosowanie w ziołolecznictwie przede wszystkim ze względu na zawartość witaminy C, antocyjanów i kwasów organicznych. Medycyna ludowa wykorzystywała jarzębinę jako środek na bóle wątroby i nerek oraz dla wzmocnienia pracy serca. Jarzębina wykazuje działanie moczopędne, przeciwzapalne oraz przeczyszczające. Witamina C sprawia, że jarzębina jest traktowana jako skuteczny środek na przeziębienia.

 

Lawenda, zapach Prowansji

Pola aromatycznej lawendy to widok typowy dla prowansalskich krajobrazów. Lawenda pięknie pachnie, zdobi, jest wartościowym składnikiem kosmetyków i… ma zastosowanie w ziołolecznictwie! Jej zapach działa uspokajająco i tonizująco. Lawenda zawiera substancje, które wspomagają układ trawienny. Napary z kwiatów lawendy pomagają rozluźnić mięśnie, dlatego są pomocne na przykład w przypadku bólów brzucha i bólów miesiączkowych. Lawenda ma też właściwości antyseptyczne oraz bakteriobójcze, stosuje się ją również przy problemach skórnych.

 

 

Lipa na zdrowie

Kwiaty miododajnej i długowiecznej lipy to znany i chętnie stosowany środek na grypę oraz przeziębienie – lipa działa rozgrzewająco, przeciwzapalnie i napotnie. Napary z lipy pomagają oczyścić górne drogi oddechowe, ale również przyśpieszają usuwanie toksyn. Lipa zawiera olejki eteryczne, które działają moczopędnie. Wspiera trawienie, jest zalecana przy problemach z bezsennością. Lipa działa odprężająco i pomaga ukoić nerwy.

 

 

Melisa - spokój z natury

Melisa znana jest przede wszystkim ze względu na swoje właściwości uspokajające – to dzięki zawartości olejków eterycznych. Nie jest to jedyna zaleta zioła. Melisa może być stosowana jako wsparcie w bólach głowy, nerwicy serca oraz przy zespole przewlekłego zmęczenia. Melisa delikatnie pobudza wydzielanie soku żółciowego i żółci, dlatego łagodnie stymuluje trawienie i pobudza apetyt. W medycynie ludowej melisa była stosowana jako środek na bolesne miesiączki.

 

Poczuj miętę!

Mięta pieprzowa, czyli zielona, to prawdziwa skarbnica cennych składników. Znajdziemy w niej białko, węglowodany, wapno, żelazo, fosfor magnez, witaminę A i B3. Mięta wpływa na procesy trawienne, jest polecana osobom na diecie odchudzającej, a także osobom z zaburzeniami trawienia oraz schorzeniami żołądka, wątroby i dróg żółciowych. W starożytności mięta była stosowana dla złagodzenia migreny. Napar z mięty znakomicie rozgrzewa, a podany na zimno jest rześki i orzeźwiający. Warto wiedzieć, że suszona mięta ma taką samą moc i skuteczność jak świeże zioła!

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Wersja komputerowa
Sklep internetowy Shoper Premium