Chili24.pl
Chia – wielka moc małych ziaren
Chia – wielka moc małych ziaren

Niewielkie nasiona szałwii hiszpańskiej nie robią wrażenia wyglądem, ale to nie w nim tkwi ich siła. Właściwości chia wykorzystywali azteccy wojownicy, którzy sądzili, że nasiona dodają im energii i podnoszą wytrzymałość. Przekonaj się, dlaczego chia nazywa się „cudownym ziarnem” i „pokarmem biegaczy”.

Nasiona chia to żadna nowinka – już wieki temu z ich właściwości korzystali Aztekowie i Majowie. Szałwia hiszpańska jest jedną z najstarszych roślin uprawnych, a słowo „chia” w języku starożytnych Majów znaczy „siła”. Nasiona szałwii hiszpańskiej były ważnym elementem diety wojowników, którzy z tych małych ziarenek czerpali moc do długich bitew. Nasiona chia są ważnym elementem diety Indian Tarahumara, znanych w świecie jako „urodzeni biegacze".   Sprawdź, jakie właściwości mają nasiona chia i wypróbuj proste przepisy z ich wykorzystaniem.

 

 

MAŁE WIELKIE CHIA – WŁAŚCIWOŚCI SZAŁWII HISZPAŃSKIEJ

Co siedzi w chia? Po pierwsze – błonnik. 100 gram nasion to ponad 150% dziennej, rekomendowanej dawki. A jak wiadomo, błonnik jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Nasiona chia mają właściwości hydrofilowe, czyli bardzo dobrze wchłaniają wodę, dlatego pomagają na dłużej zachować uczucie sytości. Ale to nie wszystko – woda jest uwalniana podczas trawienia, dzięki czemu nawadnia organizm. Jest to praktyczne, szczególnie podczas długiego wysiłku fizycznego. Chia odżywia i nawilża skórę od zewnątrz, wpływa też na kondycję włosów i paznokci.

Właściwości chia powinni docenić również diabetycy, ponieważ wspiera regulowanie poziomu cukru we krwi. Jak to działa? Żel z nasion chia, który tworzy się w żołądku, opóźnia przemianę węglowodanów złożonych w węglowodany proste, a więc spowalnia dostarczanie glukozy.

Napoje z chia – smaczna i szybka przekąska pełna zdrowia!

Chia to również źródło zdrowych tłuszczów. Nasiona zawierają kwasy omega-3, dobre dla serca i mózgu. Mają ich około 8 razy więcej niż łosoś! W nasionach chia znajdziemy również wartościowe białko, które stanowi 20% ich składu, wyjątkowo cenne dla wegetarian oraz sportowców, a także liczne antyoksydanty. Chia to prawdziwe superfoods nie tylko z nazwy – ma więcej witaminy C niż pomarańcze, potasu niż banany, magnezu niż brokuły, cynku niż migdały, żelaza niż szpinak, miedzi niż pietruszka oraz wapnia niż mleko.

Pamiętajmy, że chia może być uzupełnieniem diety, ale nie powinno być jej podstawą. Aby skorzystać z właściwości chia, wystarczy jeść 15 gram ziarenek, czyli około 3 łyżeczki dziennie.

Zdrowe przekąski z chia – spróbuj!

 

CHIA DLA SPORTOWCÓW

Nasiona szałwii hiszpańskiej polecane są biegaczom i innym sportowcom. Właściwości chia są wyjątkowo użyteczne dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia. Dzięki antyoksydantom chia działa przeciwzapalnie. Właściwości hydrofilowe zapewniają nawodnienie organizmu nawet podczas długich biegów lub innego długotrwałego wysiłku. Dobre nawodnienie równa się bardziej skuteczna regeneracja, czyli szybszy powrót do formy po ciężkim treningu. Regenerację organizmu wspiera także duża ilość wartościowego białka. Sportowcy powinni dbać o mięśnie, a także o rusztowanie ciała – chia to dawka fosforu, wapnia i magnezu, czyli pierwiastków koniecznych dla zdrowia kości.

"Cudowne ziarno" – zdrowy wybór nasion chia.

 

PRZEPISY Z CHIA

Na słodko i na wytrawnie, na śniadanie, obiad, kolację – chia możemy jeść na wiele sposobów!

 

Pudding z chia – przepis

Pudding z chia to szybki i prosty przepis. Do jego przygotowania wystarczą nasiona chia oraz mleczko kokosowe. Składniki łączymy ze sobą w proporcji: 1 łyżka chia na około 5 łyżeczek płynu i pozostawiamy do napęcznienia. Pudding najlepiej odłożyć na noc w lodówce. Deser z chia możemy podawać z dowolnymi dodatkami – owocami, bakaliami, orzechami lub musli.

Mleczko kokosowe możemy zastąpić innym napojem roślinnym, na przykład sojowym lub owsianym, sokiem, a nawet ostudzoną herbatą.

 

Kokosowo-malinowe lody z nasionami chia (przepis od Sante)

Składniki: chia szałwia hiszpańska – 3 łyżeczki, napój kokosowy z dodatkiem ryżu – 1,5 szklanki, miód – 1 łyżeczka, szklanka malin, wiórki kokosowe – 2 łyżeczki.

Sposób przygotowania (6 porcji): wszystkie składniki blendujemy z nasionami chia, następnie wkładamy je do lodówki na 2-3 godziny. Kiedy nasiona chia spęcznieją, napełnij foremki płynną masą i odstaw do zamrażalki na kilka godzin.

Mini quiche z grzybami i nasionami chia (przepis od Intenson)

Składniki: pieczarki – 300 g, chia – 2 łyżki, kabanos – 1 średni, cebula – 1 mała, tłuszcz do smażenia (olej kokosowy) – 1 łyżka, śmietanka 30% – ½ szklanki, 2 średnie jajka, miękki ser kozi – 50 g, przyprawy: sól (himalajska), pieprz do smaku.

Sposób przygotowania: nasiona chia zalewamy w szklance 4 łyżkami gorącej wody. Pieczarki obieramy, kroimy na plasterki i dusimy z cebulą oraz kawałkami kabanosa, przyprawiając pod koniec. Gotowy „farsz” wykładamy do foremek. Rozgrzewamy piekarnik do temperatury 175 stopni Celsjusza. Przygotowujemy masę jajeczną: łączymy śmietankę z jajkami, serkiem kozim i przyprawami. Masę wylewamy na farsz w foremkach. Pieczemy 10-15 minut, aż masa zetnie się. Gotowe suche wyciągamy z piekarnika i pozostawiamy do wystudzenia.

 

Nasionka chia możemy dodawać do koktajli, jogurtów, płatków, naleśników, deserów, posypywać nimi kanapki i sałatki lub zagęszczać sosy i zupy. Zmielone nasiona wzbogacą domowe ciasta i pieczywo oraz zastąpi bułkę tartą. Ziarenka chia zastąpią jajka w wegańskich przepisach! 1 łyżka chia i 3 łyżki wody to równowartość 1 jajka.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Wersja komputerowa
Sklep internetowy Shoper Premium