Chili24.pl
Ziółka dla babci i dziadka
Ziółka dla babci i dziadka

U babci i dziadka zawsze możemy liczyć na dobre ciasteczka i dużo miłości! Nie zapominajmy troszczyć się o naszych seniorów. Z okazji święta dla Babci i Dziadka życzymy przede wszystkim dobrego humoru i zdrowia! A na miły upominek polecamy zioła i herbatki ziołowe – smaczne, aromatyczne, dla zdrowia i pogodnego samopoczucia.

Z wizytą na Dzień Babci i Dziadka nie wypada iść z pustymi rękami. Dla seniorów najlepszym prezentem są czas i troska, jakie im poświęcamy, a okazywać możemy je na wiele sposobów. Herbaty i herbatki to miły i praktyczny upominek, który będzie przypominał o bliskich i ich ciepłych uczuciach. Taka herbata smakuje najlepiej!

 

ZIOŁA OD SERCA DO SERCA

Serce i układ krwionośny mają duży wpływ na działanie całego organizmu. Mocne serce to między innymi sprawniejszy mózg i mniej duszności. Osoby starsze często borykają się problemami na tym tle. Najlepiej znanym ziołem o korzystnym wpływie na serce jest głóg – jego owoce i kwiaty wykazują działanie regulujące ciśnienie tętnicze oraz rozkurczowe na mięsnie gładkie.

Na serce dobrze działają także serdecznik, jemioła, orzech włoski oraz waleriana, znana również jako kozłek lekarski. Sprawdź, jak naturalnie wspierać serce.

 

 

ŻEBY ŻYCIE MIAŁO SMAK

Szczęście to konto w dobrym banku, zręczny kucharz i dobre trawienie – miał powiedzieć pisarz i filozof Jean-Jacques Rousseau. Wiele w tym racji! Kiedy jedzenie przestaje smakować, inne przyjemności również tracą smak. Seniorzy, którzy skarżą się na brak apetytu, są osłabieni i mają mniej energii do działania.

Jakie są naturalne sposoby na poprawę apetytu? Arcydzięgiel lekarski to roślina o bardzo charakterystycznym smaku i zapachu, jednak świetnie pobudza procesy trawienne. Cząber ogrodowy pomoże przy zaburzeniach łaknienia, a dodatkowo sprawdza się przy niestrawności oraz problemach z żołądkiem i jelitami – ma przy tym łagodne działanie. Warto też zwrócić uwagę na krwawnik pospolity. Jego gorzki smak nie jest zbyt przyjemny, ale ma sprawdzone działanie przy problemach z trawieniem i brakiem apetytu. W medycynie ludowej bardzo ceniony pod tym względem jest też fenkuł włoski, czyli koper lekarski.

 

 

ZIOŁA NA DOBRANOC

Bezsenność to nic przyjemnego, a problemy ze snem są dość częste wśród osób starszych. Arcydzięgiel jest znany przede wszystkim z pozytywnego działania na układ pokarmowy, ale ma również właściwości uspokajające. Naturalnym sposobem na zszargane nerw oraz trudności w zasypianiu jest chmiel. Ta roślina ma skuteczne, ale delikatne działanie. Często występuje w połączeniu z innymi ziołami, na przykład walerianą. To kolejna roślina, która pomoże w walce z bezsennością. Waleriana, czyli kozłek lekarski jest bogaty w substancje o działaniu uspokajającym i znoszącym nerwowość, które ułatwiają odzyskanie równowagi w stanach napięcia i podenerwowania.

 

 

Zdrowy sen to najlepszy kosmetyk i lekarstwo - przeczytaj na blogu, jak dobrze się wyspać.

 

I GŁÓWKA PRACUJE!

Na problemy z pamięcią i koncentracją pomogą zioła. Na przykład miododajna macierzanka o drobnych, niepozornych kwiatkach. Poprawia samopoczucie, a przy okazji wspiera pamięć. Skuteczne działanie ma również melisa, znana przede wszystkim z właściwości uspokajających. Jednak melisa ma korzystny wpływ również na pamięć i koncentrację oraz działa przeciwutleniająco. Trwają badania nad wykorzystaniem tego zioła w walce z objawami demencji.

 

 

Królem wśród roślin wspomagających pamięć jest ginkgo bilboa – miłorząb japoński. To roślina o właściwościach przeciwutleniających, która chroni układ nerwowy przed stresem antyoksydacyjnym. O właściwościach miłorzębu można pisać dużo. Najważniejsze to wiedzieć, że miłorząb japoński wspomaga układ krążenia i nerwowy – poprawia dotlenienie serca i mózgu oraz chroni przed zniszczeniem osłonki mielinowe komórek nerwowych. Miłorząb japoński może niwelować objawy demencji, wzmacnia zdolności intelektualne, a niektórzy badacze są zdania, że pomoże także w leczeniu choroby Alzheimera.

O ziołowych sposobach wsparcia dla pamięci i koncentracji przeczytasz na blogu.

 

ZDROWO W RUCHU

Zadowolony senior to senior w ruchu, który ma dużo energii i siły, żeby spędzać czas z bliskimi i rozwijać swoje pasje. Na ich drodze pojawiają się jednak przeszkody – bóle stawów, reumatyzm, artretyzm i inne dolegliwości układu ruchu, które ograniczają aktywność.

 

 

Przy problemach ze stawami warto sięgnąć po skrzyp polny. Ta roślina jest źródłem wielu ważnych dla zdrowia składników, a przede wszystkim krzemionki. Krzemionka wspiera procesy regeneracyjne organizmu i stymuluje mineralizację kości – to bardzo ważne dla seniorów! Kości pozwolą wzmocnić również między innymi pokrzywa zwyczajna, czarna porzeczka i ziele jeżówki. Ciekawą rośliną jest „żywy gnat” – żywokost. To zioło świetnie sprawdzi się do przygotowania zewnętrznych okładów.

 

Ziołowa herbatka to miły i przemyślany prezent. Zioła działają łagodniej od lekarstw i bywają bardzo skuteczne – jednak podczas ich stosowania trzeba zachować ostrożność. W razie wątpliwości postaw na sprawdzone prezenty – dobrej jakości czarną, zieloną lub owocową herbatę albo zestaw herbacianych specjalności. Do tego dołóż coś słodkiego i szczere życzenia. Babcia i dziadek będą szczęśliwi!

 

 

Źródła:

  • Leszek Marek Krześniak, Apteczka ziołowa, 1986,
  • Tadeusz Bodalski, Katarzyna Karłowicz-Bodalska, Ginkgo biloba L. – miłorząb dwuklapowy (chemizm i działanie biologiczne), 2006,
  • Franck Gigon, Patricia Bareau, Lecznicza moc roślin, 2014,
  • Olaf Kalisz, Tadeusz Wolski, Marek Gerkowicz, Miłorząb japoński (Ginkgo biloba) i jego preparaty w terapii zaburzeń krążenia mózgowego i obwodowego, 2016,
  • Robert Maciej, Jan Rogala, Zioła dla zdrowia i urody, 2016,
  • Kalendarzrolników.pl, Ziołolecznictwo dla seniorów, 2018,
  • Ziolana.pl, Zioła na apetyt, 2021,
  • Domyseniora.pl, Zioła dla seniorów.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Wersja komputerowa
Sklep internetowy Shoper Premium