Chili24.pl
Naturalne sposoby na kaszel
Naturalne sposoby na kaszel

Kaszel jest męczący i uciążliwy – dla chorego i jego otoczenia. Na szczęście na kaszel są sposoby! Jakie naturalne, domowe metody warto wypróbować? Szukamy najlepszych sposobów na kaszel.

Można powiedzieć, że kaszel, wbrew pozorom, jest w gruncie rzeczy... dobry dla organizmu. Kaszel to mechanizm ochronny, który pozwala usunąć nadmiar wydzieliny oraz chroni drogi oddechowe przed ciałami obcymi. Tak zwany odruch kaszlowy „dzieje się” nie tylko w drogach oddechowych – w kaszlu biorą udział również mięśnie międzyżebrowe, przepona, klatka piersiowa i brzuch.

Warto pamiętać, że kaszel jest objawem nie tylko przeziębienia! Uporczywy kaszel towarzyszy takim schorzeniom jak na przykład astma oskrzelowa, zespół kaszlowy górnych dróg oddechowych lub refluks przełyku. Kaszel może też świadczyć o zapaleniu płuc, przewlekłym zapaleniu oskrzeli albo grypie, więc jeśli masz wątpliwości, koniecznie wybierz się do lekarza!

 

ZIOŁA NA KASZEL

W poszukiwaniu naturalnych sposobów na kaszel zaglądamy do ziołowej apteczki. Wśród ziół znajdziemy sporo takich, które mają działanie wykrztuśne, łagodzące i ochronne i mogą pomóc przy kaszlu.

  • Lukrecja – wykazuje właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne, ma też działanie wykrztuśnie. Lukrecja może przynieść ulgę przy chrypce i kaszlu.

  • Szałwia – jest bogata w olejki eteryczne, taniny i gorycz o działaniu antyseptycznym. To naturalne wsparcie w walce z bakteriami, wirusami i grzybami. Napary z szałwii wykazują właściwości wykrztuśne.

  • Tymianek – aromatyczna przyprawa, a także źródło wielu cennych substancji, między innymi takich, które mają właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Tymianek ma działanie ochronne dla śluzówki oraz może pomóc w pozbyciu się zalegającej w gardle wydzieliny.

  • Prawoślaz i podbiał – działają wykrztuśnie, a także osłonowo, więc przyniosą ulgę i pomogą nawilżyć gardło zmęczone i podrażnione kaszlem.

 

DOMOWE SPOSOBY NA KASZEL

Przy kaszlu pomogą nie tylko zioła. Są metody, które czasem brzmią nieco kontrowersyjnie, ale były z powodzeniem stosowane przez nasze babcie.

  • Chrzan – jest bogaty w witaminy i składniki mineralne. Chrzan ma więcej kwasu askorbinowego niż cytryna, jest też bogaty w związki siarki, dzięki czemu ma działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. To naturalny antybiotyk, a syrop na bazie wyciągów chrzanu działa wykrztuśnie.

  • Cebula – jest znana jako naturalny antybiotyk. Jest bogata w witaminy, składniki mineralne i inne cenne związki, dzięki którym pomaga na kaszel. Syrop z cebuli to znany, domowy sposób na kaszel.

  • Miód – ma wiele korzystnych właściwości i świetnie nawilża gardło. Miody mają różne działanie, ze względu na pochodzenie. Na kaszel warto wypróbować miód gryczany i miód spadziowy.

 

OLEJKI ETERYCZNE NA KASZEL

Olejki eteryczne pięknie pachną, ale mogą pomóc również przy kaszlu. Jak stosować naturalne olejki eteryczne na kaszel? Kilka kropel olejku możesz rozpylić w pokoju, na przykład przy pomocy kominka do aromaterapii. Inny sposób na pachnącą terapię to kąpiel z dodatkiem olejku eterycznego – pożytecznie i przyjemnie! Pomocne przy kaszlu będą inhalacje – do miski z gorącą wodą wystarczy dodać kroplę lub dwie olejku eterycznego i wdychać gorącą parę.

Jakie olejki eteryczne warto wykorzystać w aromaterapii na kaszel? Mamy kilku mocnych faworytów.

  • Olejek eukaliptusowy – ma orzeźwiający zapach oraz wykazuje właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Działa wykrztuśnie, jest polecany na katar i uciążliwy kaszel, a przy tym łagodnie uspokaja. Olejek eukaliptusowy ma mocne działanie, dlatego trzeba używać go ostrożnie, żeby uniknąć podrażnień.

  • Olejek sosnowy – jego świeży, żywiczny zapach koi i odpręża. Olejek sosnowy ma też szereg korzystnych właściwości, między innymi wykazuje działanie antyseptyczne i przeciwbakteryjne oraz ułatwia oddychanie i odkrztuszanie.

  • Olejek miętowy – przyjemnie odświeża, a przy tym może działać przeciw drobnoustrojom. Pomaga też poradzić sobie z zalegającą wydzieliną i ułatwia oddychanie. Olejek miętowy ma właściwości pobudzające, dlatego lepiej nie używać go przed snem.

 

Źródła:

  • Gerard Nowak, Joanna Nawrot, Surowce roślinne i związki naturalne stosowane w chorobach układu oddechowego, 2009,
  • Krystyna, Bilska, Zioła na ból gardła: tymianek, szałwia, rzepik, 2016,
  • Aleksandra Undrunas, Krzysztof Kuziemski, Uporczywy kaszel — trudności diagnostyczno-terapeutyczne w codziennej praktyce lekarskiej, 2017,
  • Rafał Krenke, Joanna Chorostowska-Wynimko, Marta Dąbrowska, Przemysław Bieńkowski, Magdalena Arcimowicz, Elżbieta M. Grabczak, Agnieszka Mastalerz-Migas, Postępowanie w kaszlu u osób dorosłych – rekomendacje dla lekarzy rodzinnych, 2018,
  • Marzena Rochalska, Jaki miód warto stosować na kaszel?, 2020,
  • Katarzyna Pawlikowska-Łagód, Syrop z cebuli - właściwości i zastosowanie. Jak zrobić syrop z cebuli?, 2022,
  • Wiktoria Erd, Olejki eteryczne na przeziębienie – pokonaj niewidzialnego wroga,
  • Pracownia Edukacji Zdrowotnej WWCOiT w Łodzi, Najbardziej popularne zioła i przyprawy antywirusowe, 2021.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Wersja komputerowa
Sklep internetowy Shoper Premium