Chili24.pl
Natura (dla) włosów
Natura (dla) włosów

Dni są coraz krótsze, chłodniejsze, mniej słoneczne – jesień coraz bliżej! Jesienne miesiące to świetny czas, żeby zadbać o zmęczone upałami i słońcem włosy. Zanim wydasz małą fortunę na specjalistyczne szampony, odżywki, maski i zabiegi, sprawdź naturalne, niedrogie i skuteczne sposoby na piękne i zdrowe włosy.

Wiatr we włosach, promienie słońca na skórze – kochamy lato! Letnie miesiące to wypoczynek dla ciała i ducha, ale nie dla włosów, które podczas urlopu muszą znieść naprawdę dużo. Upał, słońce, wiatr powodują, że włosy stają się suche i szorstkie. Naturalne składniki pomogą je nawilżyć, odżywić oraz przywrócić naturalny blask.

 

MYCIE WŁOSÓW – NATURALNE SPOSOBY

Czy wiesz, że do skutecznego umycia włosów nie zawsze potrzebujesz szamponu? Kosmetyk do mycia możesz zastąpić... mąką. Mąka usuwa sebum i zanieczyszczenia z włosów oraz ma w składzie proteiny, dzięki którym kosmyki zyskują objętość. Jaką mąkę do mycia włosów wybrać? Najlepszym wyborem jest mąka żytnia, która zawiera saponiny, czyli naturalne substancje o właściwościach myjących.

 

 

Mąka żytnia ma naturalne pH, wzmacnia włosy, zapobiega ich elektryzowaniu oraz nadaje im naturalną lekkość. Jak myć włosy mąką? Wystarczy dwie łyżki proszku połączyć z ciepłą wodą, do uzyskania pasty. Taką mieszankę należy nałożyć na wilgotne włosy i masować skórę głowy przez kilka minut. Ważnym elementem mycia włosy z użyciem mąki jest dokładne płukanie. Włosy po myciu nabiorą jeszcze więcej blasku, jeśli wypłuczemy je wodą z octem jabłkowym – w proporcji 1 łyżka octu na litr wody.

 

Mąka żytnia - do pieczenia i... mycia włosów!

 

Do mycia włosów można wykorzystać również sodę – postępujemy tak, jak w przypadku mąki, jednak do mieszanki dobrze jest dodać łyżkę drobno zmielonych płatków owsianych. 

 

 

Zabieg mycia włosów mąką warto powtarzać co jakiś czas. W codziennej pielęgnacji doskonale sprawdzą się szampony na bazie naturalnych składników. Dobrym wyborem są szampony ziołowe oraz naturalne mydła, bogate w witaminy i składniki mineralne. Najlepsze zioła dla włosów to pokrzywa zwyczajna, skrzyp, tatarak, łopian, macierzanka, brzoza, chmiel i rozmaryn. Inne naturalne składniki polecane w pielęgnacji to czarna rzepa, miód, owies, len oraz żółtka jajek.

 

Naturalna pielęgnacja - szampony, odżywki i maski w Chili24.

 

Wśród naturalnych skarbów godne uwagi są rokitnik oraz tarczyca bajkalska. Rokitnik to bogate źródło przeciwutleniaczy, witamin i minerałów, które odżywiają włosy. Kosmetyki z rokitnikiem są szczególnie polecane w pielęgnacji włosów szorstkich i pozbawionych blasku. Z kolei tarczyca bajkalska w naturalny sposób regeneruje, przyśpiesza wzrost włosów oraz chroni je przed wypadaniem. Więcej o bezcennych właściwościach rokitnika przeczytasz na naszym blogu.

 

 

WZMOCNIJ I ODŻYWIAJ

Płukanki do włosów to prosty sposób, aby poprawić kondycję i wygląd włosów. Postaw na płukanki ziołowe! Kilka łyżek ziół wystarczy zalać litrem wrzącej wody, porządnie zaparzyć, a po przestudzeniu zanurzyć włosy na kilkanaście minut w tak przygotowanym eliksirze – nie trzeba ich płukać wodą. Receptura płukanki powinna być dostosowana do włosów. Do ciemnych włosów polecane są między innymi szałwia, pokrzywa, kora dębu, mielone goździki oraz liście orzecha włoskiego. W przypadku jasnych lub rudych włosów warto wykorzystać takie zioła jak pokrzywa, nagietek, rumianek oraz lawenda. Płukanka ziołowa wzmacnia cebulki włosów, a przy tym w naturalny sposób podkreśla ich kolor.

 

Płukanki ziołowe - wzmocnij włosy!

 

Prawdziwym hitem w naturalnej pielęgnacji włosów jest siemię lniane. Około 3 łyżki całych ziaren trzeba zagotować w szklance wody, odcedzić, przestudzić oraz nałożyć na włosy. Mieszaninę należy trzymać na włosach przez około godzinę, a następnie dokładnie spłukać. Maseczka z siemienia przyśpiesza wzrost włosów, nawilża je oraz nadaje przyjemną miękkość, a dodatkowo koi podrażnienia skóry głowy. Siemię lniane jest dobre nie tylko dla włosów – sprawdź na naszym blogu.

 

Siemię lniane - naturalny sposób na zadbane włosy.

 

Płatki owsiane to źródło witamin i minerałów, które warto wykorzystać w diecie i pielęgnacji włosów. Jak przygotować maseczkę z płatków owsianych? Potrzebne są 2 łyżki płatków i ciepłe mleko. Kiedy płatki wchłoną wodę, trzeba dodać do nich trochę naturalnego jogurtu oraz odrobinę oleju, na przykład migdałowego. Maskę z płatków owsianych spłukujemy po około 30 minutach, z użyciem delikatnego szamponu. Płatki owsiane jako uzupełnienie diety - sprawdź!

 

 

Jeszcze na chwilę zostajemy w kuchni i przed wizytą w łazience zabieramy z kuchennej szafki miód oraz oliwę z oliwek. Składniki mieszamy w proporcji 1 do 2 łyżeczek, nakładamy na zwilżone włosy oraz owijamy ręcznikiem. Miodową maseczkę zmywamy po pół godzinie delikatnym szamponem. W domowym SPA wykorzystasz też zwykły cukier. Dodaj go do szamponu i zrób peeling skóry głowy. Peeling pomaga pozbyć się zanieczyszczeń, w tym również pozostałości kosmetyków.

 

SIŁA NATURALNEGO NAWILŻENIA, CZYLI OLEJOWANIE WŁOSÓW

Olejowanie włosów to skuteczny sposób na intensywne nawilżenie i dostarczenie im solidnej dawki witamin i składników mineralnych. Jaki olej jest najlepszy do olejowania? Odpowiedź jest krótka – każdy! Produkt trzeba jednak dobrać do rodzaju włosów. Wielu zwolenników mają olej lniany, kokosowy oraz z czarnuszki, ale świetnymi kosmetykami do pielęgnacji włosów są oliwa z oliwek, olej z pestek winogron, kukurydziany oraz sezamowy. Kosmetyczne oleje dobre do olejowania włosów to na przykład olej migdałowy, arganowy, z awokado, jojoba oraz makadamia.

 

Olejowanie włosów - intensywna pielęgnacja olejami.

 

 

Zabieg olejowania trzeba zrobić przed myciem. Na wilgotne włosy należy nałożyć niewielką ilość oleju, dokładnie spłukać po upływie około godziny oraz umyć, co najmniej dwa razy. Olejowanie nie jest dobre dla każdego typu włosów – w przypadku porowatych kosmyków olej może je zbytnio obciążyć. Chcesz wiedzieć więcej o olejowaniu włosów? Zajrzyj na naszego bloga!

 

PIELĘGNUJ OD ŚRODKA – DIETA NA PIĘKNE I ZDROWE WŁOSY

Zdrowie zaczyna się od diety – ta zasada ma zastosowanie również w kwestii włosów. Co jeść, aby włosy były piękne i mocne? W diecie powinny znaleźć się witaminy A, B5 oraz E, kwasy omega-3, białka oraz składniki mineralne, takie jak krzem, miedź, cynk i żelazo. Wiele z tych składników znajdziemy na przykład w świeżych warzywach, pestkach i orzechach. Kwasów omega-3 dostarczą oleje. Włącz do diety również źródła wartościowego białka zwierzęcego i roślinnego – gdzie go szukać przeczytasz na naszym blogu. Zacznij pić herbatki ziołowe – napary z pokrzywy i skrzypu nie tylko wzmocnią włosy, ale pomogą również poprawić kondycję skóry i paznokci.

 

Siła ziół dla zadbanych i mocnych włosów!

 

 

Zadbane włosy to nasza wizytówka. Po powrocie z wakacji warto zafundować im pielęgnacyjny turnus. Naturalne metody warto dobrać do swoich potrzeb i stosować przez cały rok – włosy będą za to wdzięczne!

 

Źródła:

  • Olga Pietraszewska, Naturalna pielęgnacja włosów. 3 sposoby na regenerację.

  • Henryk Jerzy Stawski, Naturalne składniki a pielęgnacja włosów, 2013.

  • Olga Pietraszewska, Naturalna pielęgnacja włosów – najczęstsze problemy, 2017.

  • Natalia Stós, Jak dbać o włosy – moja naturalna pielęgnacja, 2018.

  • Halier.pl, Czy mycie włosów mąką może być skuteczne? Przekonaj się sama., 2018.

  • Medme.pl, Siemię lniane na włosy – właściwości i przepis na maseczkę, 2018

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Wersja komputerowa
Sklep internetowy Shoper Premium